С ъд в Букурещ взе решение за отделяне в отделно производство на материалите по обвинението на Раду Догару и Еуджен Дарие за кражба на картини от музея "Кунстхал" в Ротердам, след като те изцяло признаха вината си, предаде ИТАР-ТАСС.
Адвокати уточниха, че по този начин срокът на пребиваването на двамата в затвора може да бъде съкратен с една трета, тъй като в съответствие с член 320 от наказателния кодекс на Румъния, те ще бъдат съдени по опростена процедура.
Съдът отклони искане на други двама обвиняеми - Александър Биту и Петре Кондрат, да се възползват от намаляване на срока на наказание, тъй като техните показания, дадени във вторник, не се съгласуват с материалите, събрани по-рано от обвинението.
Тази седмица адвокатът на Раду Догару Каталин Данку разказа пред журналисти, че след задържането на Раду при майка му Олга е дошъл човек, представил се за доверено лице на нейния син, който не е съобщил името си и е получил пет картини.
Самоличността на този човек е разкрил самият Раду, който е казал, че
това е бил неговият стар приятел - украинският професионален боксьор Владимир Владимиренко, у когото сега се намират тези картини.
Раду Догару е уточнил, че се е запознал с него в Лондон, но след това Владимиренко се е преместил в Амстердам, където живее на неизвестен адрес.
Догару е подчертал, че е разчитал на сделка с холандските власти, на които е възнамерявал да върне пет картини срещу освобождаване на майка му Олга, заподозряна по дело за изгаряне на картините.
Той обаче е получил отказ от холандските власти.
Догару и неговите съучастници са обвинени за кражбата на седем картини на прочути художници от художествената галерия "Кунстхал" в нощта на 15 срещу 16 октомври 2012 г.
Картините все още не са намерени и може да са били изгорени.
Майката на Догару първоначално бе заявила, че е изгорила картините, след което се отрече от думите си.
Откраднатите картини включват "Глава на арлекин", рисувана през 1971 година от Пабло Пикасо, "Четяща жена в бяло и жълто", рисувана през 1919 година от Анри Матис, "Мостът Ватерло в Лондон" и "Мостът Чаринг крос в Лондон", рисувани през 1901 година от Клод Моне, "Жена пред отворен прозорец", рисувана през 1898 година от Пол Гоген, "Автопортрет", рисуван около 1890-та година от Мейер де Хаан и "Жена със затворени очи", рисувана през 2002 година от Люсиен Фройд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!