Т ой поглежда през обектива и вижда самотата и душевната болка на живота. Прави своите черно-бели снимки и ни ги оставя в албума си „Американците“. През 1958 г. Робърт Франк отхвърля преобладаващите теми на деня и през очите на чужденец (роден е в Швейцария) разкрива бедността, расизма и отчуждението, пренебрегвани по-рано в портретите на американската мечта.
От пътници в тролейбус в Ню Орлиънс, през работници във фабриката на Ford в Мичиган, до самотен каубой на родео в Ню Йорк, непокорните снимки на Франк предефинират културната идентичност на американската нация.
Уводът към албума, направен след пътувания из САЩ, принадлежи на Джак Керуак. Авторът на „По пътя“ приравнява Франк към трагичните поети на света заради „тъжната поема на Америка, претворена върху лентата на фотоапарата“.
Първоначално албумът, който съдържа 83 фотографии, е остро критикуван, но днес е най-значителната фотографска книга след Втората световна война според Националната художествена галерия във Вашингтон.
Пътуването
В продължение на една година Франк пътува из САЩ благодарение на безвъзмездната помощ от фондация "Гугенхайм", за да заснеме около 27 000 изображения на местния живот. Фотографът изминава 10 000 мили, за да направи снимки в различните американски щати. Той е хвърлен в затвор в Арканзас, където полицията подозира акцента му и го смята за комунист.
Началото
Франк е роден на 9 ноември 1924 г. в Цюрих. Майка му е швейцарка, а баща му - германец. Като швейцарски евреин Франк е защитен от неутралитета на родната му страна по време на Втората световна война. Той започва да прави снимки в средата на 40-те години.
През 1947 г. Робърт се качва на кораб за Ню Йорк, където му е предложена работа като моден фотограф за "Харпърс базар". Той обаче се насочва към Европа, където прави снимки на Париж, както и на Англия и Уелс. Този проект му помага да спечели финансиране от фондация "Гугенхайм" през 1955 г. След това се впуска в одисеята, в която се превръща албумът "Американците".
"Спя в евтини хотели. Около 7 ч. сутринта отивам в един близък бар. Работя непрекъснато. Не говоря много. Опитвам се да остана незабелязан".
Робърт Франк става американски гражданин през 1963 г. Освен с фотография, той се занимава с авангардно кино и създава 20 филма. Работи за списанията "Хърпърс базар", "Лайф" и "Вог“. Най-известната му творба си остава албумът "Американците", който вдъхновява следващите поколения фотографи да се сблъскат с противоречията на американското общество.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!