Тази нощ в дома си в Москва на 53-годишна възраст почина бившият руски министър-председател Егор Гайдар, архитект на пазарните реформи, които помогнаха на Русия да осъществи прехода от комунизма.
Той е един от младите либерални политици през 90-те години, които напоследък са представяни от сегашните лидери на Русия като идеолози на икономическия и политически хаос от миналото десетилетие.
Негови бивши сътрудници признават, че Гайдар си е спечелил омразата на руснаците, които бяха разорени от икономическата либерализация, но го хвалят като човек, помогнал да се избегне по-голяма катастрофа.
Той беше изправен пред избора между гражданската война и болезнените реформи, каза бившият вицепремиер Борис Немцов.
Гайдар, който беше министър-председател по времето на покойния президент Борис Елцин, освободи цените през 1992 г., непосредствено след разпадането на СССР.
Неговите реформи, известни като "шокова терапия", обезцениха спестяванията на милиони руснаци и дадоха възможност на шепа "олигарси" да заграбят на безценица богатствата на бившата суперсила.
Въпреки че бяха болезнени за много хора, реформите помогнаха на Русия да осъществи прехода към пазарна икономика.
Привърженици на тези реформи твърдят, че те са положили основите на икономическия възход на страната между 1999 и 2008 г.
След като напусна политиката, Гайдар продължи да бъде влиятелна фигура и неформално съветваше Владимир Путин по редица икономически въпроси.
Бившият съветски лидер Михаил Горбачов изрази съжаление за кончината на Гайдар и каза, че е изпитвал добри чувства към него, въпреки че двамата бяха политически противници.
Смъртта на Гайдар дойде като неочакван удар за руската опозиция.
Когато няма независима преса, способна да предупреди за грешките, и няма парламент, способен да направи същото, грешките в крайна сметка се проявяват на улицата, казва Гайдар в статия в "24 часа" през май 2006 г.
"Като човек, имал някакво отношение към политиката, разбирам стратегията на днешното правителство: да създаде крайна заплаха, преди всичко чрез невидима връзка с фашистките организации, а след това да каже на гражданите:
"Вие няма да се справите сами със заплахата, затова ни се доверете, ние някак ще се справим с нея", пише още той.
Гайдар нееднократно предупреждава за опасността от фашизъм в Русия, напомняйки за Ваймарска Германия.
"Моделът на епохата "Елцин/Путин" - безредие и икономически хаос, последвани от авторитарно управление и широка носталгия по империята - напомня на Германия през периода 1918-1933 г.
Прогнозата е нерадостна: 15 години след военното поражение в Германия Хитлер е избран за канцлер, а скоро ще се навършат 15 години от разпадането на СССР", е неговата теза през февруари 2006 г.
През ноември 2006 г. икономистът се разболя при мистериозни обстоятелства при представяне на книга в ирландската столица Дъблин, което даде повод за спекулации, че е бил отровен, подобно на бившия руски агент Александър Литвиненко, който няколко дни преди това почина след отравяне.
Егор Гайдар е внук на известния съветски писател Аркадий Гайдар, автор на популярната детска книга "Тимур и неговата команда".
Роден е на 19 март 1956 г. Завършва с отличие Икономика в Московския държавен университет и няколко години работи като изследовател в различни научни институти.
По време на перестройката на Михаил Горбачов Гайдар става редактор на идеологическия журнал "Комунист", издание на ЦК на КПСС.
През 1991 г. напуска комунистическата партия.
Вицепремиер и министър на икономическото развитие от 1991 до 1992, министър на финансите - от февруари до април 1992.
Депутат е няко.ко по,едни мандата.
През 1999 г. заедно с приятеля си Анатолий Чубайс формира коалиция "Съюз на десните сили", която на изборите през 2003 г. не успява да влезе в държавната Дума.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!