Д нес Европа празнува деня на своето единство. На днешния ден през 1950 г. френският външен министър Робер Шуман прочита историческата декларация за обединение в Европа.
5 години след края на Втората световна война, той призовава за обединяване на френските и западногерманските ресурси и промишленост за производство на въглища и стомана, за да се избегнат бъдещи военни конфликти. „Декларацията на Шуман“ е в основата на Европейската общност за въглища и стомана, предшественик на днешния ЕС.
Робер Шуман предлага да се създаде наднационална европейска институция, която да отговаря за управлението на отрасъла. Страните, към които той се обръща, доскоро са участвали в унищожителен военен конфликт помежду си.
10 неща, които се случиха с България, откакто е в ЕС
Министър-председателят Бойко Борисов участва в специалното видеопослание на лидерите на Европейския съюз по случай 9 май, обявен за Ден на Европа.
"Европа, най-доброто място за живеене, най-много демокрация, най-много солидарност, най-много права на хората". Така премиерът описа Европа днес във видеоматериала на държавните и правителствените ръководители с поздравление за всички европейски граждани навръх специалния ден, когато се отдава почит на мира и единството на континента.
В обръщението си за празника Борисов призова европейските си колеги да направим всичко възможно след пандемията отново да бъдем такива, каквито бяхме - солидарни, силни, проспериращи.
В София се проведе тържествена церемония по издигането на знамето на ЕС пред сградата на президенството. На събитието присъства и президентът Румен Радев. Той заяви, че трябва да търсим общ интерес в тези трудни дни. Заедно с вицепрезидента - Илияна Йотова, държавният глава положи венци пред Паметника на незнайния воин в столицата, с което двамата отбелязаха 75-ата годишнина от края на Втората световна война.
Заради епидемиологичната обстановка обаче церемонията се състоя с малък брой присъстващи, без представителен военен строй и без гвардейски оркестър, които са неизменна част от военния церемониал.
"Тук сме, за да отдадем почит на нашите малко останали, но достойни ветерани. Да не забравяме стотиците хиляди българи, взели участие в най-кръвопролитната война. Има над 12 000 загинали българи, за да има днес обединена, мирна и просперираща Европа. Поклон пред тяхната памет!", заяви Радев.
По случай Деня на Европа посланиците на държавите-членки на Европейския съюз, акредитирани в България, създадоха специално видео, за да отправят съвместно послание към българския народ. Във време, когато целият свят е изправен пред най-голямото предизвикателство от Втората световна война насам, общото послание подчертава същността на Европейския съюз - мир, свобода и солидарност.
На днешния ден се поставя началото на обединение на държавите в Европа и поддържането на мирни отношения на Стария континент. „Декларацията на Шуман“ се счита за основата на днешна обединена Европа, за началото на поетия път към общност на споделени ценности и общи интереси.
През 1985 г. ръководителите на страните от Европейския съюз на заседание в Милано решават 9 май да бъде честван като Ден на Европа. Оттогава до днес 9 май символизира стремежа към единство, мир и просперитет в Европа. В България Денят на Европа се чества от 2005 г.
Денят на Европа тази година ще бъде отбелязан със специално включване на живо в интернет под наслов „Заедно като един – Together as one”. По време на едночасов стрийминг от Виена 9 изпълнители от страни от ЕС ще изпълнят Деветата симфония на Бетовен, приета за химн на Съюза, за 9 минути, като си предават щафетата и всеки представи своя интерпретация в различен музикален стил.
Братята Константин и Александър Владигерови са сред деветимата артисти, които от своите дневни ще поздравят гражданите на европейската общност, а стилът им на изпълнение ще бъде балкански джаз и класика.
Всеки от останалите осем творци ще изпълни „Одата на радостта“ в различен жанр в музиката - от класическа до поп, джаз, рап и др. Част от изпълнението ще бъде преведено и на жестомимичен език.
В едночасовата програма на живото излъчване са предвидени и oфициални изявления на Генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, на върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел, на австрийските министър на външните работи - Александър Шаленберг и на изкуствата и културата - Улрике Луначек, както и кратки разговори на живо с артисти от целия ЕС относно европейската солидарност и справянето с живота в някои трудни моменти по време на самоизолацията.
Европейският парламент ще отбележи Деня на Европа с виртуален Ден на отворените врати, съобщи пресслужбата на ЕП. Тъй като тази година традиционният ден на "отворените врати" не може да се състои, Парламентът и другите европейски институции пренасят честванията онлайн, като поставят акцент върху нуждата от единство и солидарност в настоящата криза и подчертават усилията на ЕС да окаже помощ за преодоляването й.
Сред главните събития на деня е дебатът на живо в събота сутринта с председателя на Европейския парламент Давид Сасоли. В рамките на срещата под наслов "Смелостта да действаме: урокът на Робер Шуман 70 години по-късно" г-н Сасоли ще даде думата на редица организации, работещи на първа линия в борбата с кризата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!