К итай има сериозни притеснения за задълбочаващата се търговска война със САЩ, но ескалацията между Вашингтон и Иран предоставя възможност за засилване на интересите на Пекин.
От няколкото стратегически партньорства, които Китай сключи в Близкия изток, отношенията с Иран са най-всеобхватни и важни. Пекин има подобни сделки със Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства – две от най-враждебните на Иран страни – но иранците представляват добър залог за китайските интереси и жизненоважна инвестиция за Китай.
Една от причините, които определят връзките с Иран като толкова важни е фактът, че в случая Китай има по-голяма роля и сделката не е между равни по сила страни. Китай е най-големият търговски партньор на Иран, снабдяващ и консумиращ повече от 30% от вноса и износа. От другата страна ситуацията е различна: търговията с Иран представлява по-малко от процент от износа на Китай. Техеран се нуждае от Пекин, но за китайските лидери иранците са заменим партньор. И именно поради тази причина стойността на Иран за Китай в момента става по-голяма заради ескалацията със САЩ и възникването на пред конфликтна ситуация.
Анализаторите виждат поне четири причини защо Китай обръща поглед към Иран в момента.
На първо място, Иран е единственият голям близкоизточен износител на петрол, за който китайците са сигурни, че ще продължи да им доставя петрол в случай, че натискът на САЩ се увеличи. Американците са силно обвързани със Съвета за сътрудничество в Залива – местното обединение на арабските държави в Персийския залив, които също имат контакти с Китай – и заради това, че Вашингтон доставя оръжие и военна сила на тези страни, те са задължени на САЩ. Иран не е обвързан от подобни отношения.
On this one, I agree with Xi. “China’s Xi warns of ‘stupid,’ ‘disastrous’ clash of civilizations “https://t.co/Spy7VO4ADe via @politico
— Michael McFaul (@McFaul) 16 май 2019 г.
На второ място, Китай възнамерява да спечели много от Иран. Страната представлява голяма инвестиционна възможност за китайските компании. Много държави избягват да се ангажират сериозно, заради натиска на САЩ и това задълбочава изолацията на Техеран. Въпреки това, китайските инвеститори виждат потенциал особено заради минералните ресурси на Иран, високата степен на образовано население и стратегическо разположение в Западна Азия. Няма нужда да се споменава, че страната е жизненоважен пост за изграждането на китайския Нов път на коприната към Европа. Спадът на местната валута също прави инвестициите апетитни за Китай.
Иронично, сделките на Китай в Иран ще подпомогнат и за печеленето на пари в Залива от Саудитска Арабия и ОАЕ, които се стремят да ограничат отношенията на Пекин с Техеран. Саудитците изнасят повече петрол към Китай отколкото Иран. Всяка засилване на китайското присъствие в Иран, ще доведе до повече усилия в останалите близкоизточни държави да си партнират с Пекин.
Трето, нарастващото напрежение с Иран, отклонява вниманието на САЩ от Тихия океан. Докато САЩ воюваха в Ирак и Афганистан през 2000-те, Китай разшири военните си операции в Южнокитайско море, а китайските търговски и дипломатически връзки покриха всяко кътче на Азия. Желанието на американското командване да запази самолетоносачи в Персийския залив, означава, че Вашингтон ще е по-малко фокусиран върху Китай.
Четвърто, но може би най-важно, напрежението на САЩ с Иран доведе до създаването на пропаст между американците и техните съюзници. Британската армия влезе в задочен спор с американските си колеги относно необходимостта от ескалация в Персийския залив. С напускането на ядрената сделка, Тръмп навреди силно на западния алианс, подсилен през 2015 около усилията да се спре ядрената програма на Иран. Тази ситуация е много добра възможност за Пекин, който ще опита да засили връзките си с всеки, който не вярва в политиката на администрацията на Тръмп.
China and America are locked in a new kind of cold war. This one could leave no winners at all. Our cover this week https://t.co/EzBoaffaTB pic.twitter.com/qb6NjYbwxX
— The Economist (@TheEconomist) 16 май 2019 г.
Все пак, трябва да се посочи, че не всичко е розово за Китай. Избухването на конфликт между САЩ и Иран би довело до по-високи цени на петрола и като основен вносител на петрол, това ще е удар по китайската икономика. Военните действия също така ще подтикнат САЩ да накърнят връзките между Пекин и Иран, поставяйки инвестициите в риск.
В момента, отношенията между САЩ и Иран са точно такива, каквито Китай би искал да бъдат. Те не само увеличават стойността на Иран за Китай, но и засилват китайските интереси в дългосрочен план и в контекста на конкуренцията със САЩ.
САЩ и Иран разполагат ракети – дипломати опитват да спрат възможен конфликт
Важно ли е, че САЩ се изтеглят от Сирия?
Как Китай измества Русия и САЩ в Близкия Изток и Африка
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!