У чени от университета на Тексас, САЩ, са модифицирали естествен ензим, способен да разгражда опасни за околната среда пластмаси до мономери за часове, съобщава БТА.
Само 10 процента от пластмасовите отпадъци в света се рециклират. Най-популярният метод е изгарянето им. Този процес обаче има недостатъци, сред които отделянето на токсични вещества във въздуха.
Опасните частици, които носим в кръвта си
Търсейки решение на проблема с пластмасовите отпадъци, специалистите са изследвали свойствата на полиетилентерефталата (ПЕТ). Материалът се използва широко в пластмасови бутилки, опаковки за храни и текстил. На него се падат 12 процента от отпадъците в света.
С помощта на изкуствен интелект инженерите са създали мутация на ензима ПЕТаза. Разработката позволява на бактериите да обработват широкоразпространения полиетилентерефталат в естествени условия.
В някои случаи разграждането на пластмасата до мономери отнема само 24 часа. В природата обаче то може да продължи векове.
Ужас, телата на бебетата са пълни с микропластмаси
Учените вече са подали заявка да патентоват технологията. Те смятат, че разработката може да бъде ефективно решение за рециклиране и екологично производство.
Изследователите от Тексас се надяват, че технологията ще помогне за спасяването на планетата от пластмасов апокалипсис. Сега учените търсят най-добрия начин за използване на ензимите в тази област.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!