7

Ф ренският президент Еманюел Макрон и сръбският му колега Александър Вучич игнорираха критиците в четвъртък вечерта, за да подкрепят поредица от споразумения на стойност няколко милиарда евро.

Сделките бяха сключени въпреки опасенията към Белград, който поддържа близки отношения както с Москва, така и с Пекин, и продължаващите мащабни протести в Сърбия във връзка с разширяването на нейните литиеви мини.

Двамата държавни глави подписаха 11 двустранни споразумения, включително изгодна сделка за 12 изтребителя Rafale, произведени във Франция, продажба на важни суровини като литий и разработване на гражданска ядрена програма за нарастващите енергийни нужди на Сърбия.

„Подписаното днес споразумение е от историческо значение. Виждам, че много хора се възмущават от факта, че Сърбия има отношения с Русия и Китай... но аз уважавам суверенитета на Сърбия“, каза Макрон.

Той отбеляза, че Франция е получила задоволителни гаранции в преговорния процес за продажбата на самолетите - като според Вучич преговорите са вървели до последно.

Съгласно подписаната с Dassault Aviation сделка Сърбия ще получи самолетите заедно със съпътстващ логистичен пакет и резервни части на стойност 2,7 млрд. евро. „Това е огромна сделка за нас. Тя ще допринесе за значително увеличаване на оперативните способности на нашата армия“, заяви Вучич пред репортери.

Допълнителни споразумения бяха подписани от представители на Électricité de France и Френската агенция за развитие.

Междувременно Вучич отхвърли въпросите на френските репортери относно отношенията му с Пекин и Москва.

„Няма да се извинявам за това... Знам, че Емануел би искала да въведа санкции срещу Русия. Но ние не го направихме и не се срамуваме от решението си“. 

По време на десетилетието си на власт Вучич се радва на близки отношения с Москва, по-специално с руския президент Владимир Путин, който през последните 10 години посети Белград два пъти.

Вучич поддържа близки отношения и с китайския президент Си Дзинпин, който направи специално посещение в Сърбия в рамките на първата си визита в Европа. Китайските държавни медии определиха двустранните им отношения като „желязно приятелство“ - категория, запазена за страните, които Пекин наистина цени.

Посещението на Макрон е свързано и с мащабни протести срещу подкрепян от ЕС проект за добив на литий в Сърбия. Когато миналия месец германският канцлер Олаф Шолц, ръководителят на „зелената сделка“ на ЕС Марош Шефчович и Вучич подписаха споразумение, с което се официализира подкрепата на ЕС за мината, основният аргумент беше, че проектът ще сближи Сърбия с ЕС.

Подписването на договора обаче постави Вучич в трудна ситуация, като съживи масовото движение срещу мината, която според протестиращите ще обрече сърбите на икономическа експлоатация и замърсяване на околната среда. В отговор Вучич обвини протестиращите в заговор за свалянето му от власт „с подкрепата на Запада“.

Правителството, ръководено от Сръбската прогресивна партия и нейните политически съюзници, се опитва да потуши широко разпространеното недоволство, като се насочва към независими новинарски издания в страната, и признава, че е съставило „списъци на враговете на Сърбия“ и дори е създало анонимни политически движения за подкрепа на мината.

Специален приятел

„Франция ви обича така, както вие сте я обичали!“ обяви Макрон през 2019 г. по време на последното си посещение в сръбската столица.

Този път офанзивата на чар беше още по-ярка. Преди двудневната си визита в страната Макрон изпрати писмо от 1400 думи до сръбските ежедневници, в което отново възхвали „здравината и жизнеността на връзките, които ни свързват, французи и сърби“, и заяви, че посещението му има за цел да „подхрани и задълбочи нашето толкова ценно приятелство“.

„Посещението безспорно е от голямо значение за Сърбия“, казва Бошко Якшич, външнополитически анализатор.

„Президентът Макрон е приел да бъде защитник на Сърбия като един от ключовите лидери на Европейския съюз ... и често е подкрепял политиките на Вучич, въпреки че последният е обект на критики от страна на Европейския съюз заради автократичния си стил на управление.“

В писмото си, както и по време на съвместното им обръщение в четвъртък, Макрон влезе в ролята на приятелски критик, който се опитва деликатно да побутне Сърбия в правилната посока.

„Често сме съгласни, но дори когато не сме съгласни, винаги сме се уважавали. И това е в основата на приятелството между нашите два народа, чието начало беше поставено чрез войната и съвместната борба за нашата Европа. Нашите народи винаги са се държали заедно“, каза Макрон на пресконференцията в Двореца на Сърбия. 

Франция и Сърбия имат близки отношения още от Средновековието, като сръбските крале се женят за френски благороднички. Връзката им се задълбочава по време на Първата световна война, когато те се сражават рамо до рамо на Солунския фронт срещу България, като Франция също така предоставя значителна хуманитарна помощ и евакуира сръбските цивилни граждани и войски, които понасят огромни загуби.

Днес над 80% от френските инвестиции на Балканите са в Сърбия, а в над 100-те френски компании в Сърбия работят около 12 000 работници.

Изключително важно е, че Сърбия разчита на подкрепата на Франция винаги, когато е била притискана в ъгъла от други европейски държави. През май Парламентарната асамблея на Съвета на Европа гласува в подкрепа на това Косово - бивша южна провинция на Сърбия, която обяви независимост през 2008 г., стъпка, която Белград все още не е признал - да стане член на организацията за защита на правата на човека.

Франция беше сред страните, които блокираха окончателното гласуване в Съвета на Европа, като се позова на недостатъчните усилия на Прищина за създаване на Асоциация на сръбските общини - политически орган, предназначен да представлява сръбското малцинство в Косово.

Според Якшич и Сърбия, и Франция ще спечелят значително от подновения си съюз.

„Френските интереси са предимно икономически и финансови, докато интересът на президента Вучич е отново да получи прикритие и подкрепа от Запада за собствената си политика“, каза той.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 7
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

7 коментара
 
- Защо с такова закъснение съобщавате за обира в дома ви, госпожо? - Ами... Мислех, че мъжът ми си е търсил чиста риза...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

България Преди 20 минути

Евакуирани са хора, към момента няма данни за пострадали

<p>Бурята &bdquo;Яри&ldquo; остави 80 хиляди без ток във Финалдния</p>

Бурята „Яри“ остави 80 хиляди без ток във Финалдния

Свят Преди 29 минути

Силните ветрове доведоха до проблеми с транспорта в страната

Ново забавяне на медицинските хеликоптери, неустойка от 500 000 лв. иска МЗ

Ново забавяне на медицинските хеликоптери, неустойка от 500 000 лв. иска МЗ

България Преди 1 час

Новите срокове, които се посочват от производителя, са края на февруари 2025 г. за хеликоптер №2 и края на март 2025 г. за хеликоптер №3

„Възраждане“ биха подкрепили Силви Кирилов, ако ИТН потърсят подкрепата им

„Възраждане“ биха подкрепили Силви Кирилов, ако ИТН потърсят подкрепата им

България Преди 1 час

Това заяви Цончо Ганев след среща с финансовия министър Людмила Петкова

,

Хю Грант, по-очарователен от всякога, на премиерата на „Еретик“ в Grand Rex

Любопитно Преди 1 час

Премиерата на „Еретик“ напомни защо след няколко десетилетия Хю Грант си остава съществена фигура в света на киното

<p>Най-безумните войни в човешката история</p>

Най-безумните войни в човешката история

Любопитно Преди 2 часа

В човешката история има много безумни и жалки причини за започването на войни

.

Жени бойкотират Деня на благодарността със семейството си, подкрепящо Тръмп

Свят Преди 2 часа

Страната е разделена на празнуващи и съкрушени

<p>Кирил Петков с обвинение към Бойко Борисов</p>

Кирил Петков: Бойко Борисов „бави по всякакъв начин започването на парламента“

България Преди 2 часа

Едната - да не се допусне нов служебен кабинет на Димитър Главчев

а

Със срязана артерия е жената, намушкана от приятеля си в Бургас

България Преди 2 часа

Извършителят на деянието е задържан за срок до 24 часа

ИТН разговаря с БСП да подкрепи Силви Кирилов за председател на НС

ИТН разговаря с БСП да подкрепи Силви Кирилов за председател на НС

България Преди 2 часа

Очаква се отговорът на „БСП-Обединена левица”

Председателят на СОС: Докладът за реконструкция на ул. „Опълченска“ е незаконосъобразен

Председателят на СОС: Докладът за реконструкция на ул. „Опълченска“ е незаконосъобразен

България Преди 3 часа

По думите на Цветомир Петров предложението е извън правомощията на Общинския съвет

Най-младата баба у нас е на 28 години, а най-младата майка - на 11

Най-младата баба у нас е на 28 години, а най-младата майка - на 11

България Преди 3 часа

Едва 10% от бременностите при малолетни и непълнолетни се прекъсват с аборт по желание

Разбиха мрежа за експлоатация на просяци-инвалиди с участието на българи в Гърция

Разбиха мрежа за експлоатация на просяци-инвалиди с участието на българи в Гърция

България Преди 3 часа

Четирима от ръководителите на бандата са арестувани, още двама се издирват