298 погубени човешки живота! Това е равносметката в една от най-мащабните и трагични авиокатастрофи в човешката история, тази на полет 17 на Malaysia Airlines, който изчезва от радарите на диспечерите, летейки над източна Украйна преди 10 години, на 17 юли 2014 година.
(В прикаченото видео: Топ 10 най-смъртоносни самолетни катастрофи)
Малко след това, останките на самолета са намерени близо до село Грабово в Донецка област, на 35 километра от границата с Русия, същият район, в който се развива продължителен военен конфликт. Бъдещето на този конфликт е песимистично и мрачно, но още по-ужасяващо е настоящето.
От всички 298 души на борда не оцелява нито един. 15 членове на екипажа и 283 пътници - цифра, отредила на трагедията седмо място в най-смъртоносните самолетни катастрофи въобще. А още по-шокиращи са свидетелските показания на хора, които са видели ужаса на живо със собствените си очи.
"Сякаш небето се разтвори и от него към нас летеше огромна огнена топка с бясна скорост. Чу се оглушителен звук и всичко започна да се тресе. От небето започнаха да падат предмети... Или поне ми се искаше да бяха предмети. Защото бяха човешки тела. Никога няма да забравя този ужас", спомня си Типунова, жителка на град Розсипне, на 40 километра от границата с Русия.
Едно от телата пада върху кухнята й. Друго в градината на нейна съседка. И не всички са цели. В радиус от 20 километра всичко е покрито с останките на пътниците от полета. Логично е, че самолетът се е взривил още във въздуха.
Още в първите часове след трагедията на 17 май 2014 година, започват взаимни обвинения между Русия и Украйна. Какво се е случило и кой е виновен?! Очевидно е, че не става дума за човешка грешка при пилотирането или проблем със системите на самолета.
Отговорът идва малко по-късно. Международно разследване доказва, че ракетна система "Бук", принадлежала на руската 53-та противовъздушна ракетна бригада е уцелила самолета и не е оставила никакъв шанс на пасажерите.
Тя е била изстреляна от територия, контролирана от промосковски сепаратисти, като е била вкарана в Украйна от руска военна база до град Курск и върната там, след като полет 17 на Малайзийските авиолинии е бил свален. През 2022 година, холандски съд осъди задочно двама руски граждани и украински сепаратист за ролята им в случилото се, но и до момента от Москва отричат отговорност.
10 години след ужасяващите събития, не са много тези от нас, които помнят случилото се. Със сигурност обаче нито един от близките на тези хора никога няма да го забрави. Припомнихме си го и вчера - на 17 юли, когато почернените семейства отбелязаха годишнината от трагедията на официална церемония близо до Шипхол, Амстердам - летището от което MH17 излита на онзи ден.
Много от роднините дори не криеха сълзите си и гласът им трепереше, когато назоваваха имената на братя, сестри, родители, синове и дъщери, баби и дядовци, внуци и племенници в трогателното събитие. Там бе и холандският крал Вилем-Александър, както и много политици и дипломати.
"Това е най-черният ден в живота ми... Утехата ми е, че си спомнихме за тях, защото няма по-важно от това да ги помним", признава Еверт ван Зийтвелд. Той губи в катастрофата и дъщеря си Фредерик (на 19 години) и сина си Робърт-Ян (на 18).. както и двамата си родители. Еверт не е единственият почернен от Нидерландия, която по онова време все още се нарича Холандия. 193 от жертвите са именно оттам (BBC) и това е огромен шок за цялата страна.
Сред най-забележимите обществени загуби е тази на известния холандски лекар Джоеп Ланге, един от най-големите експерти по СПИН в Европа. Заедно с колеги в трагичния ден се отправя към международен форум на болестта в Мелбърн, Австралия. Никога не стига дотам. Загива и цялото семейство на сенатор Уилям Витвейн, който пътува със съпругата и дъщеря си.
Или историята на дядо Ник Морис от Австралия, който решава да помогне на близките си и да се върне от ваканцията в Амстердам в родния Пърт с тримата си внука - Мо, Ийви и Отис, всичките под 12-годишна възраст, за да не изпуснат началото на училището.
Родителите им: синът му и съпругата му остават още няколко дни в Амстердам и това спасява живота им. Антъни Маслин и Марит Норис също бяха на церемонията вчера. Имат малко бебе, Вайлит, за което казват, че е "невероятен подарък след цялата мъка, която са изживели".
"Тя е свидетелство на вярата ни, че любовта е по-силна от омразата. Все още живеем в мрак и едва ли някога това ще се промени, но Вайлит внася малко светлина в него", шепнат двамата и бързо се извръщат от камерите, запечатали огромната болка на лицата им. Болка, която толкова години продължава да е неизменна част от живота им.
Възпоменателни служби се проведоха и в Австралия и в контролираната от Русия част на Донецка област, където се е случило всичко. Спомен за 298 жертви на място, в което продължават да загиват хора почти всеки ден. И място, което завинаги ще бъде белязано с клеймото на една от най-жестоките човешки авиокатастрофи в историята.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!