В исше официално лице от администрацията на президента на Русия Владимир Путин предупреди, че Москва може да се намеси, за да помогне на рускоезичните жители в Източна Украйна, ако украинската армия започне нападение срещу тях.
Западът се опасява от повторение на събитията от войната с Грузия. Тогава грузинската страна беше провокирана от сепаратистите в Южна Осетия, които започнаха етническо прочистване. Настъплението на армията на Грузия обаче беше посрещнато от руски военни части и тя беше разгромена.
Въпреки че официалното разследване на ЕС не намери доказателства, че Русия е инициирала конфликта, остава налице фактът, че непосредствено преди грузинската атака, руската армия започна мащабни военни учения в района.
Същото се случва в момента и по границата на Украйна. През последните седмици Русия предислоцира голям брой военни и бронирана техника, както и кораби в района. Официално руската армия започва планова проверка на бойната готовност на всички части, която ще включва над четири хиляди учения само в рамките на месец април.
Какво става, Русия мести и боен флот към Черно море
Дмитрий Козак, заместник началник на администрацията на президентa на Русия Владимир Путин, заяви, че армията може да се намеси, за да "защити" руските граждани.
"Всичко зависи от мащаба на пожара", каза той и предупреди, че ескалация може да отбележи "началото на края" за Украйна и да не е "изстрел в крака, а в лицето".
Властите в Киев твърдят, че техен войник е бил убит в четвъртък при престрелка със сепаратистите в източната част на страната. Бунтовниците са използвали картечници, гранати и минохвъргачки няколко пъти, а украинските сили са стреляли в отговор.
Командващият армията на Украйна генерал Руслан Хомчак заяви: "виждаме струпването на руски войски близо до държавната граница. Това обаче не означава, че страната ни е обкръжена. Ситуацията е под контрол."
По-рано сепаратистите обявиха, че техен войник е бил убит, когато украински войски са стреляли с миномети по село в покрайнините на град Донецк.
САЩ и Германия изразиха загриженост от увеличаването на напрежението в Източна Украйна.
Прессекретарят на Белия дом Джен Псаки каза, че броят на руските войски там е най-големия от 2014 г., когато започна конфликтът. Тя определи ситуацията като "дълбоко притеснителна".
Германия е загрижена, САЩ искат обяснение от Русия
В социалните мрежи се появи видео на руски влакове, които превозват тежко въоръжение, към региона. Колона от танкове, военни камиони и бронирана техника затвори преди дни пътя към Крим.
От месеци има спорадични сблъсъци между украинските войски и подкрепяните от Москва сепаратисти в района на Донбас.
Украинският президент Владимир Зеленски посети региона в четвъртък, за да види "местата на ескалацията" и "да бъде с украинските войници в тежките времена в Донбас".
Германският канцлер Ангела Меркел обсъди конфликта по време на телефонно обаждане с руския президент Владимир Путин в четвъртък. Тя призова Русия да "деескалира напрежението" чрез изтегляне на войските си. В отговор Путин обвини Украйна в разпалване на ситуацията
Козак оприличи настоящото положение на сепаратистите в Донбас със Сребреница, където през 1995 г. сръбската армия извърши етническо прочистване.
"Ако, както казва нашият президент, стане Сребреница там, вероятно ще трябва да се защитим", заяви Козак.
Той предположи, че бунтовниците засега задържат украинските сили, тъй като разполагат със "закалени в битка части".
Както Грузия през 2008 г., така и Украйна сега води преговори за възможно присъединяване към НАТО.
Хипотетично влизане на Украйна в НАТО би довело до мащабна ескалация в югоизточната част на страната и необратими последици за украинската държавност, предупреди в петък на брифинг говорителят на руското външно министерство Мария Захарова.
"Обърнахме внимание на изявлението на президента на Украйна Зеленски, който посети Донбас вчера, че присъединяването на страната към НАТО уж би довело до прекратяване на конфликта в региона. Напротив, това ще предизвика мащабна ескалация на ситуацията на югоизток и може да доведе до необратими последици за украинската държавност", каза Захарова.
Мащабно движение на руски войски до границите на Украйна
"За пореден път призоваваме властите в Киев да проявят отговорен подход и най-накрая да започнат да изпълняват задълженията си по Минския комплекс от мерки", посочи Захарова.
Тя заяви, че ситуацията в Донбас е трудна и има тенденция към влошаване. Според нея причината е "войнственото настроение на Киев, който все още живее с илюзии за възможността за военно решение на конфликта в югоизточната част на страната".
"Там се концентрират войски и техника, актуализират се мобилизационни планове, изпращат се повиквателни на резервисти. В украинските медии се развихри истерия за митичната руска заплаха, плановете на Москва да атакува Украйна едва ли не утре. Всичко това се случва до голяма степен по предложение на западните куратори на Киев и с открита обществена подкрепа", заяви Захарова.
Зеленски обяви във вторник, че членството на Украйна в НАТО е единственият начин да се сложи край на войната в Донбас.
Междувременно американската делегация, водена от военния аташе на САЩ в Киев Британи Стюарт, посети района на Донбас и се запозна с оперативната обстановка.
"Американското правителство е дълбоко загрижено от ситуацията, която се развива около границите на Украйна, и по всякакъв начин подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Украйна", обяви Стюарт.
По-рано тя обвини Русия в "непрекъсната агресия" срещу Украйна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!