В ъв вторник цената на петрола се повиши до най-високото си ниво тази година заради плановете на САЩ да затегнат санкциите срещу Иран, който е един от големите световни износители на петрол. Около 80% от приходите на Иран са от петрола.
Днес петролът сорт Брент - основа за образуването на цената на черното злато, поевтиня с 22 цента на барел.
Кое влияе на цената на петрола
През ноември САЩ възобновиха търговските санкции срещу Иран, но направиха отстъпка за осем страни - Китай, Индия, Италия, Гърция, Япония, Южна Корея, Тайван и Турция, които купуват основния дял от иранския петрол, да продължат да го правят. Сега САЩ спират и това изключение, като фактически забраняват напълно покупките на петрол от Иран от 2 май.
Преди шест месеца инвеститорите се притесняваха, че в света се произвежда твърде много петрол, а няма достатъчно търсене и това ще доведе до понижаване на цената на петрола. Ситуацията сега се обръща: без иранския петрол има риск от недостиг и това веднага вдигна цената, отбелязват анализатори.
Саудитска Арабия заяви готовност да произвежда повече петрол, но същевременно смята да не надхвърля квотата си в рамките на ОПЕК.
Според някои анализатори след скока на цената на петрола ще последва спад, най-вече защото има солиден играч, готов да замени Иран. Освен това САЩ увеличават производството и държат голям резерв суров петрол, което също влияе на цените.
Същевременно по-високите цени се поддържат и от санкциите на САЩ спрямо Венецуела, неяснотата за бъдещето на Либия, също голям износител на петрол, както и от решението на ОПЕК (оргнизацията на страните, производителки на петрол) да ограничат производството.
Според проучване на Ройтерс производството на ОПЕК се е понижило с 280 000 барела на ден през февруари до 30,4 милиона барела на ден - най-ниско от 2015 г. насам.
В началото на този месец Wall street journal съобщи, че банките повишават прогнозите си за цената на суровия петрол през 2019 г., заради продължаващото намалено производство, както и заради геополитически рискове.
До какво водят по-високи цени на петрола
Сравнително ниските цени на петрола през 2018 забавиха инфлацията в световен мащаб и заедно с нарастващите заплати, това означаваше, че хората могат да харчат повече.
Според анализаторите обаче тази тенденция може скоро да се обърне: цената на петрола вече е скочила с 40% от началото на годината, което може да доведе до по-високи цени на продуктите.
Не всички споделят подобна прогноза. Според авторитетната Голдман Сакс не може да се очаква драстичен скок в цената на петрола. В понеделник банката потвърди прогнозата си от началото на годината за цени в диапазона 70-75 долара за барел за второто тримесечие на 2019 г.
Повечето експерти очакват цени в този диапазон поне до юни, когато се очаква следваща среща на страните от ОПЕК.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!