И зображенията са кинематографично и смразяващо послание към света, но не съвсем такова, каквото руският президент Владимир Путин може би е искал. Млада жена в бяло яке, поредният затворник в Русия, се вижда водена от маскиран служител по сигурността. Затворничката е Ксения Карелина, 33-годишна гражданка на САЩ и Русия с двойно гражданство, която е със завързани очи със собствена плетена шапка, докато униформеният връзва китките ѝ с белезници и я води по тъмно стълбище. Накрая тя се появява в килия за задържане в руска съдебна зала, пише CNN.
Това е най-новото усилие на Кремъл за сплашване. Но в опита си да упражни и демонстрира силата си, Путин показва своя страх. Защо абсолютният владетел на една ядрена сила би сметнал за необходимо да вкара Карелина в затвора?
Новината за руския арест на двойната гражданка, която работи като козметичка в Лос Анджелис, докато преследва страстта си на балерина, се появи по същото време, когато опозиционният лидер Алексей Навални почина в арктическа наказателна колония. Навални открито се ангажираше с въвеждането на демокрация в Русия, с разобличаването на корупцията и бруталността на Путин.
Алексей Навални почина в затвора
Но Карелина? С какво тя е заплаха за Путин?
Изглежда, че Путин не търпи и най-малкия признак на опозиция, дори да е въображаем.
Множество руснаци бяха арестувани за това, че са държали празни листове хартия в първите дни на пълномащабната инвазия на Путин в Украйна, след като хиляди други бяха вкарани в затвора за открит протест срещу руската агресия, добавя още CNN.
Работодателят на Карелина твърди, че тя е била арестувана по обвинение в държавна измяна. Престъплението ѝ е, че уж е дарила 51,80 долара на американската благотворителна организация Razom, която подкрепя Украйна.
Руската Федерална служба за сигурност (ФСБ), наследник на печално известното КГБ, изглежда потвърждава това, като казва, че престъплението ѝ е "предоставяне на финансова помощ на чужда държава в дейности, насочени срещу сигурността на нашата страна".
Ако бъде осъдена за държавна измяна, тя може да прекара десетилетия в руски затвор.
Карелина става гражданин на САЩ през 2021 г. Приятелят ѝ Крис ван Хеерден казва пред CNN, че тя е аполитична, не гледа новини и няма нищо общо с войната. Той ѝ купил билети за пътуване до Русия като подарък за рождения ѝ ден, за да може да види 90-годишната си баба, родителите си и по-малката си сестра.
Може би Путин се чувства все по-несигурен и става все по-тираничен към руския народ, към посетителите и дори към тези, които са напуснали страната.
Хвърлени в затвор в Русия: Кои са останалите опозиционни активисти зад решетките (СНИМКИ)
Това, което започна като авторитарен лидер, който ерозираше демократичните норми, изглежда се превръща в тоталитарен диктатор от най-опасния вид - този на уплахата.
Силите за сигурност арестуват руснаци, които поставят под съмнение войната в Украйна, да не говорим за това, че поставят под съмнение Путин. Те арестуваха стотици хора, които искаха да почетат Навални, дори хора, които се опитваха да положат цветя в негова памет.
Над 270 души са задържани в Русия на демонстрации в памет на Навални
Навални попадна в ръцете на съдебната система като част от усилията да го накарат да замълчи, да осуетят влиянието му. Но той нямаше да бъде заглушен, докато беше жив.
Някои от най-известните критици на Путин починаха един по един. Разбира се, руските следователи никога не обвиняват правителството. Опозиционният лидер Борис Немцов беше застрелян близо до Кремъл. Журналистката и защитничка на човешките права Анна Политковская беше убита в асансьора на жилищната си сграда. Последва и Навални, чиято причина за смъртта все още не е ясна. Има и безброй други. (Кремъл отрича твърденията за участие във всички случаи).
"Новичок", чай с полоний и самолетна катастрофа: Как умират критиците на Путин
За гражданите на САЩ, включително тези, които имат и руско гражданство, страната става все по-опасна за посещение. Няколко американски граждани бяха хвърлени в затвора, включително звездата на WNBA Бритни Грийнър, освободена в замяна на известен търговец на оръжие; бившият американски морски пехотинец Пол Уилън, осъден на 16 години по обвинение в шпионаж, което той категорично отрича, и репортерът на Wall Street Journal Еван Гершкович, задържан преди почти година в Екатеринбург - същия град, в който беше арестувана Карелина - обвинен в шпионаж, без руските власти да разкрият нито едно доказателство, посочва CNN.
Русия е обвинила в шпионаж репортера на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович
Путин очевидно се интересува от размяна на Гершкович за Вадим Красиков, осъден убиец, който излежава присъда в Германия за убийството на чечено-грузински гражданин в изгнание през 2019 г.; което германският съд нарече "поръчково убийство". С други думи, убийство, поръчано от Кремъл. (Кремъл отрича това.)
Американците трябва да стоят далеч от Русия
Но това, че не се намират в Русия, не е гаранция за безопасност.
Според правозащитната организация Freedom House Русия е станала един от най-големите извършители на транснационални репресии в света. Докато много от критиците на Путин изглежда умират при всякакви мистериозни обстоятелства в Русия, неговите критици и предполагаеми критици също намират смъртта си в чужбина.
Как политическото убийство стана запазена марка на Путин
В края на февруари испанската полиция откри тялото на Максим Кузминов близо до град Аликанте. Кузминов, руски дезертьор, е избягал в Украйна с военния си хеликоптер. Той заяви пред репортери, че е противник на войната.
Руски пилот на хеликоптер, дезертирал в Украйна, е открит мъртъв в Испания
Испанското разузнаване заяви пред местни медии, че не се съмнява, че зад смъртта му стои Кремъл. Официално правителството заявява, че изчаква резултатите от разследването. Според испанските медии полицията твърди, че той е бил прострелян шест пъти и след това прегазен с кола.
Русия твърди, че не е запозната със случая. Но след дезертьорството на Кузминов шефът на външното разузнаване го нарече "морален труп". Freedom House твърди, че Русия "провежда изключително агресивна транснационална репресивна дейност в чужбина", като разчита в голяма степен на "убийството като инструмент".
Правителството на Обединеното кралство стигна до заключението, че руски агенти са убили разузнавача в изгнание Александър Литвиненко в Лондон, използвайки радиоактивен полоний. През 2018 г. в Солсбъри, Англия, още двама руски офицери бяха обвинени, че почти са убили дисидента Сергей Скрипал и дъщеря му, използвайки нервнопаралитично вещество.
Вдовицата на Александър Литвиненко: Кремъл стои зад смъртта на Навални
Freedom House отбелязва, че атаките "идват на фона на многобройните необясними смъртни случаи на високопоставени руснаци в изгнание". Често делата може и да не доведат до осъдителни присъди, но Freedom House добавя, че използването на радиоактивни изотопи и нервнопаралитични вещества ясно насочва към Кремъл, дори и Москва да се преструва на невежа.
Каквото и да си мисли Русия с ареста на козметичка и полупрофесионална балерина, ясно е, че репресивният режим на Путин снижава прага на търпимост и вдига летвата за това как ще реагира. Дарение за проукраинска благотворителна организация вече е равносилно на държавна измяна, която се наказва с 20 години затвор. Критиката на войната или на Путин може да доведе до смърт в руски затворнически лагер.
Кремъл превръща Русия в забранена за посещение страна за чуждестранни посетители, заплашва своите граждани в чужбина и в същото време продължава да води неоимпериалистическата си завоевателна война в Украйна.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!