ЕС не очаква растящото напрежение около Северна Корея да доведе до въоръжен сблъсък, макар да не изключва напълно тази възможност, заяви високопоставен представител на европейските дипломатически среди, пожелал анонимност.
Напрежението достигна много висока точка, но
не вярваме, че сме на ръба на военен конфликт,
въпреки че може и да грешим. Потенциалът за сблъсък е сериозен, макар и не непосредствен, добави той.
Дипломатът уточни, че ЕС изготвя оценките си "на основата на това, което другите кажат", тъй като е представен в Пхенян непряко чрез посолствата на седем държави от съюза, сред които и България.
Не знаем какво властите в Пхенян правят, какво мислят, нямаме експерти на място, това е държава с висока степен на непредсказуемост, отбеляза дипломатът. По неговите думи е явно, че севернокорейските власти се стремят държавата им да стане ядрена сила - нещо, което ЕС осъжда.
Източникът е уточнил, че днес посолствата в Пхенян са получили писмена покана за извеждане на служителите си от страната. В нотата се дава краен срок утре като време за отговор. Засега посолствата на държавите от ЕС не предвиждат евакуация.
ЕС няма данни за броя на европейците на севернокорейска територия, но
дипломатите на място определят обстановката като спокойна
По повод поканата на севернокорейските власти чужденците да напуснат Южна Корея, източникът отбеляза, че европейските дипломати не намират това послание като непосредствена заплаха.
По-рано през деня КНДР предупреди чужденците в Южна Корея да вземат мерки за евакуация в случай на война, предаде Ройтерс.
Не желаем злото на чужденците в Южна Корея и не искаме да пострадат в случай на война, заявил представител на режима в Пхенян пред официалната агенция КЦТА.
Корейският полуостров върви към термоядрена война, съобщи Севернокорейският комитет за мир. Той призова "всички чуждестранни организации, компании и туристи да вземат мерки за евакуация".
КНДР, която неотдавна установи две ракети със среден обсег на източния си бряг, съобщи в петък, че
не може да гарантира сигурността на дипломатическите мисии
в столицата Пхенян считано от 10 април, намеквайки за предстоящ ракетен удар или ядрен опит.
Нито една от страните, притежаващи дипломатическа мисия в Пхенян, за момента не е счела за необходимо да евакуира служителите си.
Япония разположи ракети "Пейтриът" в центъра на Токио, за да отблъсне евентуална ракетна атака от Северна Корея, предаде Франс прес, като цитира японското министерство на отбраната.
Две платформи за изстрелване на ракети "Пейтриът"
бяха разположени в министерството на отбраната, в центъра на Токио преди разсъмване, за да прехванат евентуална севернокорейска ракета, посочи източник от министерството.
Японски медии съобщиха, че ракети "Пейтриът" ще бъдат разположени на още две места в района на столицата.
Ракети прехващачи ще бъдат разположени и на остров Окинава. Министърът на отбраната Ицунори Онодера каза по телевизията, че Окинава е мястото, най-подходящо за ответни действия при извънредни обстоятелства.
Той добави, че ракетите "Пейтриът" може да останат постоянно на острова.
Японските сили за самоотбрана са получили разрешение да унищожат всяка севернокорейска ракета, заплашваща японската територия.
Освен ракетите "Пейтриът", Токио разположи ескадрени миноносци с ракетни системи "Иджис" в Японско море, добавя АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!