Н агорни Карабах обяви саморазпускането си и на всички свои институции - от 1 януари 2024 г. - седмица след победоносната мълниеносна офанзива на Азербайджан, след 30-годишен конфликт.
Нагорни Карабах ще престане да съществува от 1 януари следващата година, съгласно указ, подписан днес от титулярния му ръководител Самвел Шахраманян.
„Арменското население на Карабахския регион трябва да разгледа условията за реинтеграция, предложени от Азербайджан, и самостоятелно да вземе решение относно възможността за оставане“, се казва в документа, публикуван от портала 24news.am.
В Нагорни Карабах са загинали 192-ма азербайджански войници
"Да се разпуснат всички държавни институции и организации на тяхно подчинение преди 1 януари 2024 г. Република Нагорни Карабах (Арцах - арменското име на Нагорни Карабах) престава да съществува", се казва в него.
"След влизането в сила на този указ населението на Нагорни Карабах, включително и намиращите се извън републиката, следва да разгледа условията за реинтеграция, представени от Република Азербайджан, за да вземе независимо и индивидуално решение относно възможността за оставане (завръщане) в Нагорни Карабах в бъдеще", се казва в указа.
Отношенията между Азербайджан и Армения са напрегнати от 1991 г. насам, когато арменските военни окупират Нагорни Карабах - територия, международно призната като част от Азербайджан, и седем съседни области.
Така наречената "Република Нагорни Карабах" е провъзгласена през 1991 г., но не е призната от нито една държава - членка на ООН.
През есента на 2020 г. Азербайджан освободи няколко града, села и населени места в Карабах от арменска окупация по време на 44-дневни сблъсъци. Войната приключи с прекратяване на огъня с посредничеството на Русия.
42 500 бежанци от Нагорни Карабах са се преселили в Армения
Миналата седмица, след провокациите от страна на арменските сили в Карабах, Азербайджан заяви, че е започнал "антитерористични" дейности за спазване на тристранния мирен пакт. След 24 часа беше постигнато прекратяване на огъня, като Азербайджан беше смятан за победител. Страната, от която арменците се отделиха след разпадането на СССР, преди повече от 30 години.
Армения, която от десетилетия подкрепя тази територия, този път не се намеси военно, проправяйки пътя за реинтеграцията на региона в Азербайджан. Арменското население на Нагорни Карабах започна изселване и около 65 000 души, представляващи половината от 120 000-те жители на анклава, избягаха в рамките на няколко дни от страх да не станат обект на азербайджански репресии, въпреки обещанието на Баку да спазва правата им.
Президентът на Азербайджан Илхам Алиев и министър-председателят на Армения Никол Пашинян трябва да се срещнат на 5 октомври в испанския град Гранада, за да обсъдят подписването на мирен договор между двете страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!