Корабът "Ейшън Глори", на който има осем български моряци, е освободен от сомалийските пирати.
Говорителят на външно министерство Весела Чернева потвърди информацията.
МВнР е получило информацията за освобождаването на кораба, който вече плава към Оман, от собственика "Зодиак".
За БНР от компанията-корабособственик са съобщили, че всички моряци са в добро здравословно състояние.
Директорът на базираната в Кения програма за подпомагане на моряците в Източна Африка Андрю Мвангура също е казал, че всички 25 членове на екипажа са невредими.
Българските моряци на борда
ще се върнат в родината в средата на следващата седмица,
най-вероятно във вторник. Това съобщи кап. Продан Раданов, управител на варненския клон на "Зодиак".
В изявление на Европейската военноморска мисия в региона "Аталанта" се пояснява, че
за съда е платен откуп.
Говорителят на мисията капитан Джон Харбър уточни, че парите са били платен днес.
Похитителите твърдят, че са получили откуп в размер на 5,8 млн. долара, предаде Ройтерс, като се позова на един от сомалийските пирати, които са били на борда на плавателния съд.
Жител на сомалийския град Харакад, край който бе закотвен автомобиловозът, съобщи за платен откуп в размер на същата сума.
Според китайската официална информационна агенция Синхуа става въпрос за 15 млн. долара - застраховката на плавателния съд плюс стойността на товара.
Автомобиловозът бе отвлечен на 1 януари на около 1100 км от крайбрежието на Сомалия. Екипажът е от общо 25 моряци, капитанът е българин. Корабът е пътувал от Сингапур за Джеда, Саудитска Арабия.
Дни преди това бе отвлечен друг кораб - "Сейнт Джеймс парк", с петима български моряци в екипажа. След почти пет месеца в плен Светозар Тенев, Емил Дянков, Николай Колев, Стефан Ангелов и Ивайло Русев се завърнаха у нас на 21 май.
Корабът "Арктик сий" е бил отвлечен по поръчка на естонския предприемач Ерик Крос,
твърди един от обвиняемите по делото, което се води в Москва - Дмитрий Савинс.
Той е дал показания, след като се съгласил на сделка с обвинението. Савинс беше осъден на седем години затвор при строг режим. Той се призна за виновен, което бе прието като смегчаващо вината обстоятелство, в противен случай присъдата щеше да е по-тежка.
Крос е бивш ръководител на Естонското координационно бюро (външното разузнаване), а сега предприемач, историк и автор на научни монографии за историята на "горските братя" (партизанската съпротива срещу съветската окупация след Втората световна война).
Той категорично е отхвърлил обвинението, съобщи РИА Новости, като се позова на интернет версията на естонския вестник Eesti Paevaleht.
Товарният кораб, плаващ под малтийски флаг с руски екипаж на борда, изчезна мистериозно в Ламанша през юли миналата година.
Съдът, с екипаж от 13 руснаци, бил натоварен с дървесина във Финландия, която трябвало да откара до алжирския пристанищен град Бежая.
На 15 август корабът бе засечен край Кабо Верде и бе взет под контрол от руските ВМС. На борда му бяха арестувани осем души, обвинени в отвличането. Сред тях имаше граждани на Естония, Латвия и на Русия.
По признанието на Савинс, според първоначалния план "Арктик Сий" е трябвало да бъде похитен край бреговете на Португалия. След като обаче станало ясно, че само един от осемте пирати е с морски опит, било решено операцията да се проведе в Балтийско море.
Естонският предприемач се занимава със строителство и петрол, а Савинс бил негов партньор.
Заради остър недостиг на средства Корс предложил да откраднат кораб по "сомалийски сценарий". Преките участници в отвличането трябвало да получат значителни суми.
Първоначално на Савинс били обещани 100 хил. евро, а на останалите - по 20 хил. евро. Впоследствието възнаграждението им било увеличено двойно.
Според Крос твърденията срещу него са измислици, свързани с консултантските му услуги за Грузия по въпросите на сигурността.
За Русия Грузия не е най-добрият приятел, отбелязва Крос, който днес се завърнал от Хелзинки в Талин.
Консултантската му фирма "Тръсткорп" (Trustcorp) през последните години обслужва грузински държавни учреждения. По данни на естонските медии през 2008 г. оборотът й се увеличил с над 70% - от 8 млн. крони (511 хил. евро) през 2007 г. до 27,5 млн. крони (1,8 млн. евро) през 2008 г.
При това печалбата нараснала с почти 56% - от 4,3 млн. крони (275 хил. евро) през 2007 г. до 7,7 млн. крони (475 хил. евро) през 2008 г. Едва 4% от печалбата е получена в Естония, а 96% - в Грузия.
Сред арестуваните има още един бизнесмен, Сергей Дамченко, който е с германско гражданство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!