П редседателят на Мюнхенската конференция за сигурност Волфганг Ишингер реагира гневно в Туитър на това, че бившият посланик на САЩ в Германия Ричард Гренел организира среща на представители на Белград и Прищина на 27 юни в Белия дом без координация с Европейския съюз.
Гренел отговори, че са необходими действия, а не само думи.
СБ прогнозира рецесия за Западните Балкани, ЕС им дава 3,3 млрд. евро
"Противно на ЕС? Реакция от Берлин, Париж, Брюксел? Ами ако ЕС преговаря за дълбоки и приобщаващи области на свободната търговия с талибаните?“, написа Ишингер.
Гренел отговори, като попита защо Ишингер не предложи на Европейския съюз да предприеме стъпки към либерализиране на визите за сърби и косовари.
Конфликт между ЕС и САЩ стои зад свалянето на правителството на Косово?
"Ние приветстваме всички действия, а не само думи", заяви Гренел. "Защо не обявите, че ЕС трябва да предприеме стъпки във връзка с визите - това, което обещаха от години? Народите на Косово и Сърбия заслужават прогрес".
Според „Уол стрийт джърнъл” американският президент Доналд Тръмп е поканил лидерите на Косово и Сърбия на среща в Белия дом на 27 юни с надеждата, че те ще успеят да постигнат договор преди президентските избори в САЩ.
Ивица Дачич отново избухна срещу България
Тръмп се надява да осигури устойчив официален мирен договор в региона, „който беше поле на съперничеството между великите сили”, с цел да подобри постиженията си във външната политика. Така ЕС би могъл да бъде изолиран от събитията „в собсвения си двор“.
Берлин: Американските войници не са тук, за да отбраняват Германия
Освен това такъв договор ще разшири западното влияние на Балканите, където Китай и Русия настъпват агресивно, особено след началото на пандемията от ковид-19.
В Белия Дом вярват, че евентуално разрешаване на спора между Косово и Сърбия ще даде политически точки на Тръмп преди изборите, особено предвид това, че преговорите със Северна Корея и кампанията на натиск срещу Иран са имали „ограничени резултати”.
САЩ правят нова Югославия зад гърба на ЕС
Новият премиер на Косово Авдула Хоти коментира, че неговото правителство няма търпение да се включи в преговорите. Американският дипломатически натиск е намерил „ентусиазирана подкрепа“ в Белград и Прищина.
В същото време Германия оглавява противопоставянето на Европа за размяна на територии на Балканите, защото се опасява, че това може да доведе до война и други териториални претенции в региона.
Миналия месец Франция и Германия призоваха Сърбия и Косово да продължат диалога с посредничеството на ЕС.
Uncoordinated with the #EU ? Reaction from Berlin, Paris, Brussels? What if the EU negotiated a DCFTA with the Taliban? https://t.co/fW7vTE6GRE
— Wolfgang Ischinger (@ischinger) June 15, 2020
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!