С ветовната здравна организация казва, че повече фермери в Малави са започнали да отглеждат бобови култури, само месеци след като страната ратифицира договор, който има за цел да се справи с рисковете за общественото здраве, свързани с тютюна. Някои фермери обаче казват, че има предизвикателства поради липсата на пазари за техните култури.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Ламек Масина в своя репортаж.
Мириат Ндеге, фермер в област Мачинга в южната част на Малави, сега отглежда просо, соя и царевица, след като е отглеждал тютюн в продължение на 25 години.
Ниските цени, съчетани с това, което тя нарича нелоялни практики за закупуване на тютюн на пазара, са сред причините, поради които тя се е пренасочила към производството на тези култури.
„Земеделските производители нямат думата относно цените, предлагани на аукционните нива”, казва бивш производител на тютюн.
Освен отглеждане на бобови култури, Ндеге също отглежда кози, гълъби, пилета, патици и пауни, чиито изпражнения използва като тор, за да смекчи въздействието на неотдавнашното покачване на цените на торовете.
„От времето, когато спрях да отглеждам тютюн, животът ми се промени. Например миналата година успях да си купя мотоциклет”, обяснява Ндеге.
Тютюнът отдавна е основен източник на приходи в Малави, съставляващ над 50 процента от приходите от износ на страната. Освен това е основният източник на доходи за много фермери в Малави.
„Имах много ползи от отглеждането на тютюн. И нямам намерение да се откажа от земеделието, защото тютюнът е единственият източник на доходи”, казва Малоя Пхалула.
Кампанията срещу тютюнопушенето на СЗО обаче казва, че отглеждането на тютюн представлява сериозен риск за общественото здраве на фермерите, които могат да абсорбират никотин, еквивалентен на пушене на 50 цигари на ден.
Правителството на Малави предприе значителна стъпка миналата година, като ратифицира Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюнопушенето, която се застъпва за намаляване на производството на тютюн.
Въпреки това някои фермери, които сега отглеждат бобови растения, като Саиди Мухамад, казват, че предизвикателството е липсата на устойчиви пазари за техните култури.
Експерти в земеделието казват, че има надежда за тези фермери, цитирайки неотдавнашното съобщение на местна производствена компания за създаване на индустрия за извличане на соево масло в Малави през следващите шест месеца.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!