Д иректорът на изследванията в Геодинамичния институт на Националната обсерватория на Гърция, Атанасиос Ганас, разкри в телевизионно интервю в понеделник сутринта (17 февруари), че остров Анидрос се измества с 7 милиметра на ден в западна посока.
Ученият заяви: „Новото, което можем да съобщим, е, че благодарение на GPS станцията на Анидрос вече регистрираме движението на острова на запад и надолу със средно 7 милиметра дневно. Островът се движи в посока запад-югозапад. Това явление се е засилило значително през 2025 г. в сравнение с 2011 г.“
Важно е да се отбележи, че след относително сеизмично „затишие“ в района, отново бе регистрирано силно земетресение с магнитуд 5,1 по Рихтер, с епицентър отново в същата зона – между Санторини и Аморгос.
A few days ago, the director of research of the Geodynamic Institute of the Athens Observatory, Dr. Athanasios Ganas installed a GPS station in the Anydros island in order to measure the movement of the ground by the earthquakes.
— Disasters Daily (@DisastersAndI) February 17, 2025
"According to the first data from this station,… pic.twitter.com/qexjlVy2Qj
Епицентърът на скорошната сеизмична активност се намира в близост до остров Анидрос. Според сеизмолозите, това земетресение е причинено от комбинация от тектонични и магматични движения.
„Наблюдаваме относително затишие. Към 31 януари бяха регистрирани 2474 земетресения. От 12 февруари, т.е. от миналата сряда, броят на земетресенията намалява, което показва, че активността се забавя. Това продължи и в четвъртък, петък и събота. Според нашата оценка сме навлезли във фаза на затишие, но явлението не е приключило. Тези периоди на затишие и последващи изблици са част от еволюцията на тази последователност, която, както вече споменах, е безпрецедентна“, заяви ученият.
Той поясни, че става въпрос за поредица от земетресения, причинени от магматично движение, т.е. придвижване на магма в средния слой на земната кора на дълбочина около 10–12 километра.
„Открихме магма, натрупана под калдерата, на дълбочина от 3 километра. Тя започна да се издига в края на януари, след което се придвижи към Колумбо, премина през него и се насочи към Анидрос. Всички тези хиляди земетресения, включително днешното с магнитуд 5,1, се случват в радиус от 10 километра около остров Анидрос“, допълни Ганас.
Той подчерта, че явлението все още не е приключило: „Вчера в комисията обсъдихме, че наблюдаваме продължаващо затишие. В същото време обаче регистрираме деформации – движения, които се проследяват чрез GPS и сателити, не са спрели. Въпреки че вертикалното повдигане на калдерата е спряло, хоризонталното движение продължава. Има радиална деформация във всички посоки. За сградите това не представлява риск – те са безопасни.“
Сеизмологът допълни още: „Все още проучваме процеса и не можем да изключим нищо. Но към този момент, на база наличните данни, не виждаме непосредствен риск. Сценариите за образуване на нов вулкан са крайни хипотези – учените се водим от фактите. Засега няма опасност от вулканично изригване или формиране на нов вулкан.“
Относно възможността за силно земетресение с магнитуд около 6 по Рихтер, той уточни, че този сценарий е отложен, но не е напълно изключен.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!