Доскорошният дългогодишен съюзник на Силвио Берлускони - председателят на долната камара на италианския парламент Джанфранко Фини изпълни заплахата си и оттегли четирима представители на своето движение от правителството, предадоха световните агенции и електронните издания на италианските медии.
Преди седмица Фини постави ултиматум на Берлусконида подаде оставка, а на управляващата коалиция "Народ на свободата" - да изготви програма на ново правителство. В противен случай Фини обеща да изтегли четиримата представители от правителството.
Оттогава Берлускони няколко пъти каза, че ще продължи да управлява като премиер и днес Фини изпълни заканата си.
Оставки в кратки писма в 13 ч. местно време връчиха членовете на новото движение на Фини "Бъдеще и Свобода" Андреа Ронки, министър по европейските въпроси, Адолфо Урсо, зам.-министър на икономическото развитие, Роберто Мения, държавен секретар в министерството на околната среда, териториалните и морските въпроси и Антонио Буонфилио, държавен секретар в министерството на земеделието.
Четирите оставки задълбочиха политическата криза в Италия и засилиха напрежението.
В навечерието на уикенда италианската опозиция (Демократическата партия и партията "Италия на ценностите") внесе в долната парламентарна камара (Камарата на депутатите) предложение за вот на недоверие на кабинета Берлускони.
Ден след това, в събота, самият Берлускони поиска двете камари на парламента да му гласуват доверие. В Сената той има убедително мнозинство, но в долната камара мнозинството му е крехко и исканият от него вот може и да не мине.
Ако това се случи, Берлускони предложи долната камара да бъде разпусната и италианците да гласуват предсрочно само за неин нов състав.
Тази идея категорично беше отхвърлена от опозицията и от привържениците на Фини. По конституция само президентът Джорджо Наполитано има право да разпуска парламентарни камари. Наполитано обаче е бивш комунистически лидер и отношенията му с премиера са обтегнати.
Очаква се утре двете камари да се съберат, за да определят датите на исканите от премиера и от опозицията гласувания.
На 29 септември в парламента вече бе гласуван вот на доверие на Берлускони. Тогава правителството го спечели, защото Фини и неговите привърженици го подкрепиха. Оттогава обаче кризата в отношенията Берлускони-Фини се задълбочи.
Берлускони, Фини и неговите привърженици, както и опозицията са съгласни за едно - преди да се гласува доверие или недоверие на кабинета, парламентът трябва да приеме бюджета за 2011 г., отбелязват световните агенции.
Ако кабинетът падне при гласуване в парламента, Наполитано може да назначи временно правителство до следващите парламентарни избори, както се случи през 1995 г. Тогава временният кабинет беше оглавен от Ламберто Дини след падането на първото правителство на Берлускони.
Политическата криза в Италия се разгаря на фона на нови скандали, свързани с личния живот на Берлускони.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!