Д оговорът за добросъседство остава задължение за Северна Македония, независимо от резултата през юни, а ангажиментът по признаване на правата на гражданите с българско самосъзнание остава същият.
Това каза днес министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи.
„Северна Македония няма нищо против българската общност да бъде въведена в конституцията заедно с другите споменати там общности, защото ако сме разпознаваеми по нещо в света, то това е отношението на държавата към общностите, но непредвидимостта на процеса е това, което създава спънки, и в момента точно тя се обсъжда със София“, заяви Османи.
„Северна Македония постигна уникален модел на функционална мултиетническа демокрация. Основата на европейските ценности е в мултиетничността и ние сме постигнали това и сме готови да го разширим по отношение на всички етнически общности. Чувствителността е в непредсказуемостта на процеса. Това обаче е част от разговорите, които водим с Република България“, поясни Османи.
Външният министър на Северна Македония уточни, че в скорошното си изявление не е поставил никакъв ултиматум към българския президент Румен Радев или на Европейския съюз, а само се е опитал да изясни фактическата обстановка.
Посланик Райков: България не изнудва Северна Македония
Османи добави, че „за всеки елемент в процеса има решение, проблемът е как всичко това да се включи в едно цялостно споразумение, така че утре да няма нови проблеми, нови елементи и създаване на непредсказуемост“.
„На пъзела, който бавно се сглобява за разрешаване на спора с България, липсва лепило и е въпрос на политическата воля сглобяването на елементите в един цялостен процес“, смята Османи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!