Р азличните исторически интерпретации не трябва да са причина за език на омразата. Това каза министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи след среща с португалския си колега Жоао Гомеш Кравиньо.
"Езикът на омразата не е свързан с работата на Историческата комисия. Очевидно е, че сме навлезли в една негативна тенденция на отношения, в която избираме по-остри думи към другия, обиждайки гражданите и държавите от едната и от другата страна. Трябва да спрем подобна тенденция, ако искаме да бъдем приятели и съюзници в ЕС. Нямаме интерес да бъдем в негативна тенденция на отношения и говорене с Република България", подчерта Османи.
Реакциите след приемането на Френското предложение от парламента в Скопие
"Речта на омразата, обаче, трябва да се следи и в Република България", допълни министърът. "Знаете, че имаше случаи, когато след горящия автобус на магистралата имаше български гражданин, който обиждаше загиналите в автобуса. Българското правителство реагира незабавно, като задържа гражданина. Така че говорим за този вид реч на омразата, за да затворим този токсичен кръг от отношения, в който влязохме, и да отворим нова страница на приятелството", допълни той.
В следващите дни Османи ще се срещне с македонската част от Историческата комисия, за да бъдат обсъдени следващите стъпки в двустранните отношения.
"Португалия е тук, за да продължи да подкрепя вашата страна през целия процес на присъединяване към ЕС, можете да разчитате на нашата политическа, техническа и друга подкрепа. Вярваме, че присъединяването на Северна Македония е от съществено значение не само за Северна Македония и региона, но и за ЕС и сме убедени в това и ще ви подкрепим по всякакъв начин. Това каза от своя страна ръководителят на португалската дипломация Жоао Гомеш Кравиньо по време на съвместната пресконференция в Скопие.
Парламентът на Северна Македония одобри френското предложение
"Не очаквам по време на преговорите на страната с ЕС отново да има вето от България. За мен това е приключен въпрос", допълни министърът.
"Политиката е сложно нещо, идеята е да се постигне не целта, а възможното", допълни Кравиньо и подчерта ,че "всички държави имат трудни моменти в преговорите с ЕС, но в международната политика е от съществено значение да се вярва на дадената дума и на подписания ангажимент".
Фон дер Лайен: Европа ви чака. В Скопие: Смърт на фашизма на ЕС
"Не виждам причина въпросът с българското вето да се повдига пак. Вярвам, че когато нашите партньори, колеги, други държави дадат думата си, и когато подпишат документ, ще го изпълнят. Ето как функционираме в рамките на ЕС, защото в рамките на ЕС си сътрудничим интензивно помежду си. Сътрудничим си и със страните-кандидатки по различни въпроси. Ако има вето, независимо от договореностите, цялото функциониране на ЕС ще бъде парализирано", посочи Гомеш Кравиньо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!