"Искането за включване на българите в македонската конституция не противоречи на нашите интереси", заяви днес външният министър на Република Северна Македония Буяр Османи, цитиран от БГНЕС.
"С това искане България се премества от първоначалната си нерационална позиция за един народ в две държави в позиция, че има българска общност със свои атрибути на идентичност, различни от тези на мнозинството македонци", смята Османи.
ЕС обеща членство на Западните Балкани, но не каза кога
"Република Северна Македония никога не е имала проблем да признае различни етнически групи. Самият факт, че заедно с другите общности - македонската, албанската, турската се иска да се включи като отделна и българската общност, е в линия на позицията, че в Република Северна Македония има различни етнически общности, които имат право на своите атрибути", каза Османи.
Министърът посочи, че Скопие не може да иска реципрочност в това отношение, тъй като съгласно конституцията си България не предвижда организиране на гражданите по етническа принадлежност.
Радев: Няма как да кажем „да“ на Северна Македония
И премиерът Зоран Заев се съгласи днес, че признаването на българска национална общност в македонската конституция преди страната му да започне преговори за членство в Европейския съюз не е проблематично.
Критики и натиск в Брюксел да се разреши „македонският въпрос“
Другите пет точки, по които македонското правителство преговаря с България, са потвърждението, че Македония няма териториални претенции, ненамеса във вътрешните работи на България, историческата комисия да се среща най-малко пет пъти в годината, да се осъдят актовете срещу лицата, самоидентифицирали се като българи и да се реагира на езика на омразата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!