О ще един здрав жирав от датски зоопарк може да бъде умъртвен, тъй като не съответства на изискванията на програмата за репродукция на Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите, съобщава ИТАР-ТАСС, позовавайки се на в. "Гардиън".
Неотдавна в зоологическата градина на датската столица и пред погледите на деца бе умъртвен напълно здравият 6-месечен жираф Мариус. Животното се появи на бял свят след кръвосмешение от екземпляри с близко родословие. Съгласно програмата за репродукция на Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите такъв вид кръстоски са забранени.
Срещу нехуманното решение на зоологическите работници възстанаха многобройни европейски медии и асоциации за защита на животните. Над 27 хиляди души от цял свят подписаха петиция в защита на Мариус. Но нито отправените към зоопарка заплахи, нито събраните подписи можаха да спасят живота на жирафчето.
Директорът на зоологическата градина в Дания обясни как го е направил. "Дадохме на жирафа Мариус малко ръжен хляб. Аз изчаках да се наведе и го прострелях в главата. Той изобщо не е усетил какво става. Получи си хляба и в следващата секунда беше мъртъв", заяви той.
"След като се знае, че дадено животно може да доведе до кръвосмешение, то не трябва да се развъжда. Не просто не го убиваш, като се роди момче, държиш го шест месеца, за да привлича публика и след това го убиваш. Цинизмът на това деяние е огромен и поставя под съмнение цялата концепция на зоопарковете”, категорична е природозащитничката Стела Райчева, цитирана от Нова ТВ.
"Това, което се случи в Копенхаген, е практика на немалко скандинавски зоопаркове - като има екзотично животно, което е починало или е убито от тях, да има публични аутопсии. Поразителното е, че родителите наистина водят децата си там. Това се е случило в точен ден и час, било е предварително обявено", допълни тя.
"До момента подобна евтаназия в Софийския зоопарк не е правена", заяви директорът на зоологическата градина д-р Иван Иванов. "Българското законодателство допуска евтаназия единствено, когато животното е болно от неизлечима болест. Тя се извършва с ветеринарно-медицински препарати от лицензиран ветеринарен лекар”, добави той.
"Това, което ни шокира при случая в Копенхаген, е, че той е бил умъртвен пред очите на много деца. Зоопаркът освен опознователна дейност, трябва да има и възпитателна. Не може да се направи аутопсия или разчленяване на животно пред хора. Това се прави в аутопсионна зала", категоричен е д-р Иванов. Той призна, че се очаква скоро и посетителите на Софийския зоопарк да могат да видят двойка жирафи.
Междувременно в зоологическата градина на датския град Видебек понастоящем има два мъжки жирафа. Единият от тях служителите също са кръстили Мариус. Но според правилата на европейската репродуктивна програма той трябва да бъде отстранен и на негово място да бъде доставена самка.
7-годишният Мариус по всяка вероятност ще има същата съдба като на своя съименник и в скоро време ще трябва да бъде умъртвен. Вероятността да му бъде намерен нов дом е твърде малка, защото животното не съответства на изискванията на репродуктивната програма.
Оставането на Мариус на сегашното му място също е невъзможно, тъй като при пристигането на самката мъжкарите ще започнат да воюват за нея.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!