М иналата година намаляващите цени на петрола, запратиха рублата в спираловидно падане към рекордно ниски нива и руснаците започнаха масово да си теглят парите.
Сбербанк, най-големият кредитор в Русия се раздели с огромни суми, за да оцелее. Само за седмица през декември вложителите изтеглиха 300 тона рубли или 1.3 трилиона.
„Всичко, което можехме да направим е да се успокоим и да се молим," коментира Херман Греф главен изпълнителен директор на Сбербанк. По думите му, това е бил най-лошият момент за осемте години, в които е начело на банката.
Големите парични резерви позволиха на Сбербанк да оцелее. А руското правителство скоро се отказа от плана си за 900 млрд. рубли да спасява големите банки. По-малките кредитни институции не бяха толкова щастливи.
Тази година регулаторите ще затворят или ще поемат контрола над рекорден брой банки в Русия. В някаква степен проблемите се дължат на санкциите, наложени от САЩ и ЕС, които ограничават достъпа до външно финансиране за руските кредитори. Тази ситуация кара банкерите да са предпазливи в отпускането на нови заеми.
Това е голям проблем за администрацията на президента Владимир Путин, която разчита на вътрешните инвестиции за съживяване на икономическия растеж.
Вместо това, наред с прогнозата за свиване на икономиката на Русия през следващата година, от Moody's Investors Service очакват лошите кредити в банковата система да достигнат нива, виждани за последно през кризисната 2009 г.
Централната банка пък заявява, че ще продължи да чисти по-слабите играчи от пазара. През тази година тя взима лицензите на средно по две банки седмично.
Олег Вюгин, председател на MDM Bank описва ситуацията като „пълна стагнация“. Според него „търсенето на кредити от висококачествени кредитополучатели е много ограничено, тъй като те остават несигурни за бъдещето и доходите си. Не дотам платежоспособните кредитополучатели пък биха били щастливи да вземат заеми, но банките не са готови да им отпускат пари.“
А фирмите, които печелят в рубли са под натиск от скъпото кредитиране, заради високите лихвени нива от над 15% на централна банка.
В същото време Путин вижда в нестабилността на рублата възможност за икономиката на Русия, която трябва да бъде използвана.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!