4

О ръжейната надпревара в космоса между големите сили се засилва. Това е логична последица от изострянето на конфронтацията между САЩ и техните западни съюзници, от една страна, и Китай и Русия, от друга, едновременно с развитието на новите технологии.

Космосът е като морето – който го контролира, владее всичко

Космосът е само един елемент от това съперничество, наред с политиката, икономиката, търговията, енергетиката и киберпространството. Потенциален конфликт в тази сфера обаче буди особено силно безпокойство, тъй като може да има гибелни последици за цялото човечество.

И докато тази година космическият туризъм започна да набира скорост, едновременно с това се засилват опасенията, че откритото пространство все повече ще се превръща и в един от фронтовете на геополитическата и оръжейната надпревара. Паралелно с научните полети и проекти.

Геополитическата конфронтация, която бе спаднала след края на Студената война, отново започна да се засилва през последните години.

Напрежението неминуемо се покачи и в космоса, още повече че новите технологии не спират да се развиват, а Китай все повече се очертава като нов космически фактор наред с традиционните сили Америка и Русия.

Джордж Фридман: Новата война няма да се води на Земята

Показателно е, че през 2019 г. тогавашният американски президент Доналд Тръмп създаде ново Космическо командване на въоръжените сили на САЩ. Отново при управлението Тръмп, година по-късно, Ройтерс съобщи, че Съединените щати подготвят проектодоговор за експлоатиране заедно с техни съюзници на природните ресурси на Луната.

Споразуменията "Артемида"

В момент, когато държавите все повече разглеждат космоса като нова арена за военно съревнование, Споразуменията "Артемида" отразяват нарастващата роля на космическата агенция на САЩ НАСА като инструмент на американската дипломация, отбелязва Ройтерс. Геополитически съперници на Съединените щати като Китай и Русия многозначително не бяха поканени да се присъединят към проекта.

Споразуменията "Артемида" се вписваха в стратегията на републиканеца Тръмп да заобикаля ООН и вместо това да се коалира със съюзнически държави. След като положи клетва през януари, новият американски президент, демократът Джо Байдън, веднага започна да се разграничава от наследството на своя предшественик и обеща да върне отново Съединените щати в центъра на международната дипломация. Показателно обаче е, че Байдън запази политиката на Тръмп в една-единствена сфера: космоса. Той изрази подкрепата си за програмата "Артемида", за да изпратят отново САЩ астронавти на Луната, отбелязва в. "Вашингтон пост".

Изпитания на руско противоспътниково оръжие

Експерти по космическо право обаче предупреждават, че без международно споразумение всякакви действия в откритото пространство биха били незаконни. Унищожаването от Русия с ракета на стар съветски сателит на ниска околоземна орбита миналия понеделник е поредният пример за оръжейната надпревара в космоса, акцент в която сега е придобиването на капацитет за унищожаване на космически обекти на вражески държави, отбелязва Франс прес.

Обвинения срещу Русия, тествала космическо оръжие

Западът осъди изпитанията на руско противоспътниково оръжие.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг определи тази "демонстрация на сила" като "безотговорен акт". Това "доказва, че Русия разработва сега нови оръжейни системи, които могат да унищожават сателити", каза той ден след теста.

В петък постоянните представители на страните членки в НАТО разкритикуваха изпитанията като "безразсъдни и безотговорни". Тези действия застрашават сигурността, икономическите, научните и търговските интереси на всички, които се стараят да използват космоса за мирни цели, пише в изявлението, като се отбелязва, че изпитанията са в разрез с международните правила.

Върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Жозеп Борел предупреди, че Русия подкопава доверието между страните, които работят в космоса, и че това може да има катастрофални последици.

Според представители на НАСА и Европейската космическа агенция унищожаването на сателита е довело до висок риск отломки да ударят Международната космическа станция (МКС), на която в момента пребивават четирима американци, двама руснаци и един германец.

Русия отрече обвиненията

Русия от своя страна отрече обвиненията на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън, че със своето "безразсъдно и безотговорно поведение" заплашва проучването и използването на космоса от всички държави, въпреки твърденията си, че е против милитаризирането на космоса. Роскосмос изрази надежда за "съвместни усилия на всички космически сили" за "колкото е възможно по-сигурно съжителство" в откритото пространство. "Гарантираме сигурността на нашите екипажи на МКС и правим общи проекти", заяви шефът на руската космическа агенция Дмитрий Рогозин, по принцип "ястреб" по отношение на Запада, след телефонен разговор във вторник с администратора на НАСА Бил Нелсън, който преди това каза, че е "скандализиран" от изпитанията.

В събота вечерта Рогозин отново увери, че не е имало никаква опасност за МКС, тъй като Русия е наблюдавала внимателно космическите отломки. В същото време той многозначително каза, че Москва не изостава от никого във военен план в космоса. Рогозин все пак обяви - като окуражителен знак за понижаване на напрежението - че Роскосмос и НАСА са се споразумели за обща мисия до Венера.

Милитаризацията на космоса е толкова стара, колкото и самата космическа надпревара

Тревога будят и космическите амбиции на Китай, който все повече се превръща в основен геополитически съперник на Съединените щати. Той по традиция пази своите планове в тайна и паралелно изгражда постепенно своя собствена космическа станция на околоземна орбита.

Милитаризацията на космоса е толкова стара, колкото и самата космическа надпревара. Още с изстрелването от Съветския съюз през 1957 г. на първия космически апарат Спутник, Москва и Вашингтон търсят начини да използват сателити като оръжие и да ги унищожават, отбелязва Франс прес.

В началото най-сериозният повод за безпокойство са ядрените оръжия. Затова през 1967 г. двете световни суперсили и други държави подписват Договор за открития космос, който забранява разполагането на орбита на оръжия за масово унищожение. Оттогава обаче най-малкото Русия, САЩ, Китай и дори Индия търсят начини за използване на космоса за военни цели при заобикаляне на това международно споразумение. Сега надпреварата се е концентрирала върху унищожаването на вражески сателити, все по-важни за военните комуникации и разузнаване, отбелязва Франс прес.

Москва първа тества унищожаването на сателит - през 1970 г. Съединените щати отговарят през 1985 г., благодарение на програмата "Междузвездни войни", лансирана от президента Роналд Рейгън. Китай прави подобно изпитание през 2007 г., а Индия - през 2019 г.

За разлика от руския тест, антисателитните опити на САЩ през 2008 г. и Индия са проведени много под МКС, която е на орбита на около 420 километра над Земята, посочва Асошиейтед прес.

Военната надпревара в космоса е пряко зависимо от геополитиката и отношенията между големите сили на Земята. Трудно е да се прецени какво ще предложи бъдещето, но остава надеждата, както и в случая с ядрените оръжия, здравият разум да вземе връх, предвид опасността от взаимно унищожение.

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тир изгоря на "Капитан Андреево", шофьорът пострада

Тир изгоря на "Капитан Андреево", шофьорът пострада

България Преди 19 минути

Вероятната причина е неизправност в нафтова печка

<p>Обявиха номинациите за наградите БАФТА</p>

Обявиха номинациите за наградите БАФТА

Любопитно Преди 46 минути

Наградите ще бъдат раздадени на 16 февруари

Трагичната любов на Кларк Гейбъл и Карол Ломбард: Историята, която разтърси Холивуд

Трагичната любов на Кларк Гейбъл и Карол Ломбард: Историята, която разтърси Холивуд

Любопитно Преди 1 час

С магнетичната си усмивка и закачлив нрав Кларк става любимец на Холивуд

<p>Асен Василев: Кабинетът има две седмици да поиска доклад от ЕК за еврозоната</p>

Асен Василев: Кабинетът има две седмици да поиска конвергентен доклад от Европейската комисия

България Преди 1 час

Най-вероятната дата за влизане във валутния съюз е 1 януари 2026 г.

ДПС на Доган ще подкрепи кабинета „Желязков”

ДПС на Доган ще подкрепи кабинета „Желязков”

България Преди 1 час

Целта е постигане на ефективен диалог, стабилно управление

Министър обвини националната разузнавателна агенция на Кения в отвличане на сина му

Министър обвини националната разузнавателна агенция на Кения в отвличане на сина му

Свят Преди 1 час

Необходимо е било лично обаждане от президента Уилям Руто, за да бъде освободен синът му

Володимир Зеленски и Доналд Туск

Доналд Туск: Русия планира въздушен тероризъм

Свят Преди 1 час

Американското разузнаване е предупредило Белия дом, че Русия планира да пренесе контрабандно запалителни оръжия на товарни самолети, пътуващи към САЩ

Почина певицата Линда Нолан

Почина певицата Линда Нолан

Свят Преди 2 часа

65-годишната ирландска звезда и сестрите ѝ имат редица хитове в края на 70-те и 80-те години

София Вергара и Люис Хамилтън ли са новата светска двойка?

София Вергара и Люис Хамилтън ли са новата светска двойка?

Любопитно Преди 3 часа

Двамата били на обяд в ресторант в Ню Йорк

Разследват баща за блудство с 5-годишната му дъщеря

Разследват баща за блудство с 5-годишната му дъщеря

България Преди 3 часа

Провеждат се разпити на свидетели

В НС е постъпил указът на президента с предложение Желязков да бъде избран за премиер

В НС е постъпил указът на президента с предложение Желязков да бъде избран за премиер

България Преди 3 часа

По-рано Желязков получи и веднага върна на държавния глава изпълнен мандата за съставяне на правителство

Всичко за RedNote– китайската платформа, привлякла "американските TikTok бежанци"

Всичко за RedNote– китайската платформа, привлякла "американските TikTok бежанци"

Свят Преди 3 часа

За два дни към платформата са се присъединили над 700 000 нови потребители

<p>Масов бой в столичен квартал, има арестувани</p>

Масов бой в столичния квартал "Христо Ботев", има арестувани

България Преди 4 часа

Малко след сблъсъците е подаден сигнал и за катастрофа в района

<p>Обявиха предепидемична обстановка в още една област у нас</p>

Обявиха предепидемична обстановка във Видин

България Преди 4 часа

Заболеваемостта там през изминалата седмица е достигнала 198 на 10 000 души население

Асовете на магията идват в София за  „МАГИНАРИУМ“

Асовете на магията идват в София за „МАГИНАРИУМ“

Любопитно Преди 4 часа

Магическото шоу ще се проведе на 19 и 20 март в Зала 1 на НДК и ще събере едни от най-добрите илюзионисти от България и света