У нгарският премиер Виктор Орбан предложи до края на годината да бъде одобрено решение за пълноправното членство на България и Румъния в Шенгенското пространство. Той каза това при представянето на програмата на унгарското ротационно председателство на Съвета на ЕС пред Европейския парламент в Страсбург.
(*Видеото е архивно: Загубите от неприемането ни в сухопътен Шенген: Колко е ощетена България)
Вебер: Никой не иска да ходи в Будапеща заради Орбан
Във връзка с връщането на контрола по вътрешните граници от Германия,
Орбан каза, че трябва да бъде върнато надлежното функциониране на Шенгенското пространство, и отново предложи система за срещи на високо равнище по темата „Шенген“.
Според Орбан борбата с незаконната миграция е един от основните приоритети на унгарското председателство.
Той отбеляза, че охраната на външната граница на ЕС е в интерес на целия ЕС, затова трябва да бъде оказана подкрепа на страните, разположени по нея.
Еврокомисар: България и Румъния не оставиха и камък необърнат по пътя към Шенген
Унгарският премиер отново предложи създаването на центрове за регистрация на мигрантите, които искат да влязат в ЕС, извън територията на ЕС и посочи, че сегашната система за убежище не работи.
„Незаконната миграция поражда антисемитизъм, различни инциденти, увеличаване на хомофобията. Може да не ни харесва, но това е истината“, коментира Орбан, като думите му предизвикаха едновременно и аплодисменти и освиркване в залата.
Според унгарския премиер ЕС не е в състояние да гарантира надлежната сигурност, затова е нужно изграждане и засилване на отбранителната индустрия. Като добър пример той даде страната си, която влага 2,5% от БВП за отбрана.
Като друг основен въпрос за унгарското председателство Орбан посочи конкурентоспособността на ЕС. Той отчете, че през последните години икономическият растеж в Европа е много по-малък от този в САЩ и Китай.
ЕК: Румъния и България са готови за пълно членство в Шенген
„Производителността се развива по-бавно, търговията се забавя. Природният газ е 4-5 по-скъп за европейските производители. Зависимостта от руските енергийни източници застраши ръста на БВП, затова трябва да оказваме подкрепа в енергетиката и да изграждаме инфраструктура за втечнен природен газ“, отбеляза Орбан.
По думите му зеленият преход не е решение в областта на енергетиката, а очакванията му са, че до 2030 г. броят на предприятията, разчитащи на изкопаеми горива, няма да спадне.
Орбан отново призова и за бързото присъединяване към ЕС на страните от Западните Балкани.
„Няколко страни кандидатки отговарят на техническите условия, но няма политическо единодушие“, отбеляза Орбан и обеща да организира среща на високо равнище за интеграцията им.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!