О пустошителни наводнения, причиняващи хаос в цяла Северна Индия, достигнаха емблематичния Тадж Махал в рядко събитие, което експертите предупреждават, че може да се превърне в редовно явление, тъй като климатичната криза носи все по-екстремно време.
Придошлите води от река Ямуна заляха стените на комплекса на паметника и основна туристическа атракция във вторник, показват видеоклипове и снимки в социалните медии.
Градина, разположена зад Тадж Махал, също беше видяна потопена в наводнения. Въпреки това Археологическият институт на Индия (ASI), който поддържа обекта на наследството, съобщи, че не е застрашен от настоящите наводнения, съобщи CNN.
यमुनेचा पूर पोहोचला ताजमहालच्या पायथ्याशी, पाहा थरारक दृश्यं#YamunaFloods #YamunaWaterLevel #TajMahal pic.twitter.com/NiqIQP7J2N
— BBC News Marathi (@bbcnewsmarathi) July 19, 2023
Експертите са категорични, че е рядкост водите от наводнения да достигнат външните стени на комплекса, който е построен близо до град Агра в северния щат Утар Прадеш през 17-ти век от моголски император в чест на съпругата му, починала при раждане. Милиони туристи посещават мястото всяка година.
Докато наводненията се случват редовно в района по време на сезона на мусоните в Индия от юни до септември, експертите казват, че изменението на климата увеличава тяхната честота и тежест.
Aguas de río desbordado en India llegan a muros externos del Taj Mahal https://t.co/4e2nBnbCSg
— America Radio Miami (@America1260) July 19, 2023
Река Ямуна – приток на Ганг – достигна най-високото си ниво в историята, съобщиха властите миналата седмица, което предизвика масови евакуации, тъй като северните щати съобщават за десетки смъртни случаи от тежките наводнения.
Ямуна, която тече на около 855 мили (1376 километра) на юг от Хималаите през няколко щата, се издигна до 208,57 метра (около 684 фута) от миналия четвъртък, казаха официални лица.
Индия, най-гъсто населената нация в света, е една от най-тежко засегнатите страни от климатичната криза, според Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC) – потенциално засягаща 1,4 милиарда души в цялата страна.
Yamuna river reaches the iconic Taj Mahal's outer walls in India after swelling with monsoon rains https://t.co/4sodWJFKiQ
— WGN Radio News (@WGNRadioNews) July 19, 2023
Няколко части от Северна Индия, включително Агра, остават изложени на висок риск от наводнения през следващите седмици поради непрекъснатите обилни валежи и водата, изпускана от баражите, според индийските власти.
Учените отдавна предупреждават за вредните въздействия на изменението на климата, което доведе до смъртоносни комбинации от екстремно време – пареща лятна жега, последвана от рекордни валежи, водещи до тежки наводнения и свлачища в голяма част от Азия.
„Няма по-силен знак, че климатичният срив е тук“, каза климатологът от НАСА Питър Калмус пред CNN.
„Останалата част от това лято трябва да послужи като огромен сигнал за събуждане – всичко става по-лошо оттук нататък и всяко лято ще бъде по-лошо от предишното. Милиарди животи остават застрашени.“
Severe floodwaters reach the Taj Mahal as intense rains plague India https://t.co/6kJn8GpR3z pic.twitter.com/EG8ayPWPNr
— The Messenger (@TheMessenger) July 19, 2023
Тадж Махал вече е претърпял години на замърсяване на въздуха, насекоми и туристически тълпи, които са повредили неговия емблематичен мавзолей и са накарали части от екстериора му да станат жълто-зелени.
Междувременно десетки обекти на световното наследство са изправени пред риск от наводнения и ерозия, тъй като екстремните климатични условия стават по-интензивни и чести.
Тадж Махал, Килиманджаро и още 10 места, които може да изчезнат
Древните будистки пещерни стенописи и статуи по Пътя на коприната в Китай, датиращи от 4-ти век, са под „пряка заплаха“ от екстремни валежи, причинени от изменението на климата, установиха изследователи. Произведенията на изкуството в някои пещери вече показват признаци на влошаване и някои артефакти може да изчезнат след няколко години, предупредиха те.
А в Южна Корея проливен дъжд нанесе щети на десетки обекти на културното наследство, съобщиха във вторник от Администрацията за културно наследство на страната (CHA).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!