О позицията в Турция нанесе сериозен удар на президента Реджеп Тайип Ердоган, като спечели властта в мегаполиса Истанбул при повторните кметски избори, разчупи аурата му на непобедим и му предаде послание от избирателите, които недоволстват от факта, че цялата власт е в ръцете му.
В неделя вечерта и в ранните часове на понеделник десетки хиляди поддръжници на Екрем Имамоглу празнуваха по улиците на Истанбул, след като бившият бизнесмен триумфира над подбрания от Ердоган кандидат Бинали Йълдъръм с почти 800 000 гласа.
„Днес в този град вие възстановихте демокрацията. Благодаря ти, Истанбул”, каза Имамоглу пред неговите привърженици. „Дойдохме да прегърнем всеки. Ще изградим демокрация в този град, ще изградим справедливост. В този красив град, обещавам ви, ще изградим бъдеще, добави той.
Край на диктатурата
Реджеп Ердоган управлява Турция от 2003 г., първо като премиер, а след това и като президент, превръщайки се в най доминиращият политик в страната от основателя ѝ, Мустафа Кемал Ататюрк преди почти век.
Неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) среща силна подкрепа сред благочестивите и консервативни турци, анейното управление на икономиката в 15-годишен растеж, стимулиран от строителството, помогна на Ердоган да спечели дузина национални и местни избори.
Но икономическата рецесия и финансовата криза подкопаха тази подкрепа и все по-строгият контрол на Ердоган над правителството разтревожи някои избиратели. Имамоглу спечели подкрепа дори в традиционно благочестивите квартали на Истанбул, някога известни като крепости на ПСР, като сложи край на 25-годишната ислямистка власт в най-големия град в страната.
„Това повторно провеждане на избори беше такова, което сложи край на диктатурата”, каза Гулкан Демиркая, 48-годишна домакиня в Истанбулския квартал Кагитане. „С Божата воля, бих искала да го видя като президент за пет години. Едноличното управление трябва да приключи.”, категорична е тя.
Нова глава в турската политика
Резултатите от неделните избори вероятно ще отворят нова глава в турската политика сега, когато трите най-големи града са в ръцете на опозицията. В ПСР може да се появят пукнатини, изваждайки икономически проблеми на повърхността.
„Това определено ще окаже въздействие върху бъдещето на турската политика. Това е алармиращ знак за стабилността на ПСР”, казва бившият турски дипломат Синан Юлген, пред агенция Ройтерс (Reuters).
Анализаторите твърдят, че загубата може да предизвика реорганизация на правителството в Анкара и корекции във външната политика. Лидерът на националистическия съюзник на ПСР отхвърли възможността загубата да доведе дори до предсрочни парламентарни избори. „Изборният процес трябва да приключи”, каза лидерът на Партия на националистическото действие (ПНД) Девлет Бахчели. „Говоренето за предсрочни избори ще бъде сред най-лошите неща, които може да се направят за нашата страна”, категоричен е той.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!