В оенните в Габон направиха опит за преврат.
Офицери от габонската армия днес превзеха държавното радио и изразиха недоволство от управлението на президента Али Бонго.
Почти всички военни обаче бяха арестувани в рамките само на няколко часа, предаде Ройтерс, като се позова на местните власти.
Говорителят на правителството Ги-Бертран Мапангу съобщи пред агенцията, че четирима от петимата офицери, който превзеха сградата на държавното радио в столицата Либървил, са арестувани. Петият е избягал и се издирва.
Според източник от армията, пожелал да запази анонимност, организаторите на опита за преврат обаче все още не са арестувани.
Пред сградата на радиото лоялни на правителството войници използваха сълзотворен газ, за да разпръснат близо 300 души, които излязоха на улицата, каза очевидец пред Ройтерс.
Над Либървил кръжат хеликоптери, въпреки че в по-голяма част от града е спокойно.
В обръщение по радиото в 3.30 ч. местно време (5.30 ч. българско време) лейтенант Кели Ондо Обианг каза, че новогодишното обръщение на Бонго от Мароко, където се възстановява от инсулт, "засили съмненията за способността на президента да продължава да изпълнява задълженията си".
Here's what you need to know about the attempted coup in Gabon. pic.twitter.com/U1jICbOJkU
— Al Jazeera English (@AJEnglish) 7 януари 2019 г.
Речта на Бонго беше неясна и той изглеждаше неспособен да движи дясната си ръка. Не стана ясно дали той може да ходи, отбелязва Ройтерс.
59-годишният Бонго беше хоспитализиран през октомври в Саудитска Арабия след прекаран инсулт. От ноември той е в Мароко за продължаване на лечението.
Фамилията Бонго управлява богатия на петрол Габон от близо половин век. Али Бонго става президент след смъртта на баща си Омар, управлявал страната 42 години и починал през 2009 г. Преизбирането му през 2016 г. беше белязано от твърдения за измами, съпроводени с насилие протести и оспорено от опозицията.
Who is Ali Bongo, president of Gabon? https://t.co/Ju1i5DjOF0
— BBC News (World) (@BBCWorld) 7 януари 2019 г.
Резкият спад на добива и цената на петрола намали приходите на Габон и предизвика недоволство през последните години.
На видеозапис, разпространен чрез социалните медии, лейтенант Ондо е в студиото на държавното радио с униформа и зелена барета, докато чете обръщението си.
До него стоят двама въоръжени с автомати войници.
Ондо заявява, че опитът за преврат е извършен от група, наречена Патриотично движение на габонските сили за отбрана и сигурност, срещу "онези, които като страхливци убиха младите ни сънародници в нощта на 31 август 2016 г.", имайки предвид довелото до жертви насилие, избухнало вследствие на обявяването на Али Бонго за победител на оспорваните избори.
Бонго спечели изборите през 2016 г. с разлика от по-малко от 6000 гласа, което предизвика ожесточени сблъсъци между протестиращи и полиция, при които беше подпален парламентът.
Европейският съюз установи нередности по време на изборите в електоралната крепост на президента провинция Горно Огоуе, където той спечели 95% при 99,9% избирателна активност.
Gabon country profile https://t.co/f6HxhYN7f8
— BBC News (World) (@BBCWorld) 7 януари 2019 г.
Пет факта за африканската държава:
- В сравнение с много други държави в Африка, Габон е виждал много по-малко политически сътресения и е имала само трима президенти от 1960 година досега.
- Бившият президент Омар Бонго е най-дълго управлявалият президент в Африка, като мандатът му продължава почти четири десетилетия, въвеждайки нова демократична конституция.
- Габон е основен производител на петрол, но 1/3 от населението й живее в бедност.
- В страната живеят около 1.8 милиона души, а средната продължителност на живота е 62 години. Младежката безработица е около 35%.
- Националният символ на страната е черната пантера.
Видеото е архив от 2016 г.
На снимката: Президентът Али Бонго.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!