М ощна гореща вълна и рекордно покачване на температурите се наблюдава в цяла Европа. В някои страни термометрите се повишиха с близо 20 градуса от средните за юни температури, предават от NOVA.
В Норвегия бе регистрирана най-високата температура в Северния полярен кръг за всички времена - 32,5 градуса по Целзий. Това е покачване от почти 13 градуса средно за юни.
UPDATE
— Scott Duncan (@ScottDuncanWX) June 30, 2022
While unprecedented June heat impacted Norway, the station in the far north which appeared to break the previous month record by over 5°C had a much shorter period of observation than the official station documentation advertised. pic.twitter.com/oLa33fj1B0
В Словения, Хърватска и Босна и Херцеговина термометрите показаха малко под 41 градуса.
Заради високите температури в цяла Сърбия е обявен оранжев код, което означава, че времето е опасно, съобщи Танюг.
Републиканският хидрометеорологичен институт предупреди, че днес ще бъде много топло, като най-високите температури ще бъдат от 33 до 37 градуса, в Белград около 36 градуса.
Утре се очаква променлива облачност и нестабилно време с краткотрайно слабо захлаждане и локални валежи с гръмотевици, на места и градушки. Максималните температури за утре се очаква да бъде от 31 до 35 градуса.
Най-високата степен на предупреждение за горещини в Италия - "червен код", е в сила за 22 града, сред които Рим, Палермо, Неапол, Флоренция и Болоня, предаде ДПА, като се позова на министерството на здравеопазването.
Метеоролозите очакват температури от малко под 40 градуса по Целзий в италианската столица и много южни райони през уикенда, пишат от БТА.
Експерти препоръчаха на хората да не стоят на слънце между 11 и 18 ч. и да избягват най-посещаваните места.
Междувременно ситуацията с най-дългата река в Италия - По, продължава да се влошава. Според актуална информация, публикувана вчера, последните дъждове едва ли са повлияли на тежката суша. Реката остава с много ниско ниво в някои участъци.
‘We worry about it disappearing’: alarm grows over Italy’s drought-hit Po River https://t.co/fcrBgD3Zr2
— Gerhard Bader (@gerhard_bader) July 1, 2022
Поради ниското равнище солена вода е проникнала на около 30 километра навътре в сушата по коритото на По при устието на Адриатическо море.
Снощи италианският премиер Марио Драги обяви мерки, предприети заради сушата.
От понеделник правителството ще има грижата за плановете за извънредни ситуации в засегнатите райони - нещо, за което регионалните власти, особено в северната част на страната, настояват от седмици.
Драги посочи и структурните проблеми: някои от водохранилищата и тръбопроводите в страната са в толкова окаяно състояние, че 30 процента от водата се губи.
На други места в Европа гръмотевични бури предизвикаха екстремно тежки условия.
Огромните кални свлачища взеха една жертва в Южна Австрия.
В Турция пък обилни валежи през последната седмица причиниха наводнения в шест провинции.
(Unofficial) Severe #Thunderstorm watch #70 for parts of east-central Europe and the Baltics
— Eurowarn (@Eurowarn1) June 30, 2022
Valid until 9 pm CEST
Hazards#Wind gusts up to 120 km/h
Large to very large #hail up to golf ball size
Life threatening flash #flooding
A brief #tornado or two cannot be ruled out pic.twitter.com/ntfT91NOyM
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!