Т ази неделя във Франция ще се проведе първият тур на предсрочните парламентарни избори, свикани от президента Еманюел Макрон след оповестяването на резултатите от състоялия се в началото на месеца вот за ЕП. Те предизвикаха истинска сензация, тъй като крайнодясната формация „Национален сбор“ постигна убедителна победа. За нея гласуваха над 31 процента от французите, докато партията на държавния глава „Ренесанс“ получи двойно по-малка подкрепа.

„Чух посланието и притесненията ви и няма да ги оставя без отговор…страната ни се нуждае от силно мнозинство, за да може да функционира в хармония и спокойствие“, заяви Макрон.

Експертите са единодушни, че предстоящият вот ще бъде своеобразен реванш за лидера на „Национален сбор“ Марин льо Пен, която на два пъти се изправи срещу Макрон, но така и не успя да го победи на президентските избори през 2017 и 2022 г. Основният въпрос, който всички си задават в момента, е какво предстои да се случи? Дали рискованата стратегия на държавния глава ще се окаже успешна? Или крайната десница ще триумфира, затвърждавайки се като водеща политическа сила във Франция?

В навечерието на изборите

Според последните социологически проучвания, избирателната активност ще бъде висока – между 60 и 64 процента. За сравнение, правото си на глас на вота за ЕП упражниха близо 52 на сто от французите. Прогнозите на анализаторите сочат още, че „Национален сбор“ ще получи подкрепа от над 35 процента. На второ място се подрежда левият „Нов народен фронт“, за когото ще гласуват малко под 30 на сто от избирателите. Центристкият съюз на Макрон е трети, като се очаква да събере подкрепа от около 20 процента. Според изследване на агенция „Ипсос“, около една четвърт от французите са убедени, че формацията на Марин льо Пен би се справила най-добре с предизвикателствата, пред които са изправени икономиката и публичните финанси.

Фактът, че не само крайната десница, но и „Нов народен фронт“ изпреварва „Ренесанс“ в социологическите проучвания, стана обект на много коментари. В състава на въпросната коалиция влизат социалистите, комунистите и Зелените, които направиха редица щедри обещания в опит да привлекат възможно най-много избиратели. Те се ангажираха да отменят противоречивите пенсионни реформи на Макрон, да върнат възрастта за пенсиониране на 60 години, да увеличат заплатите в публичния сектор и да намалят данъците на хората с по-ниски доходи. Така, рискованият ход на президента да свика предсрочни избори вероятно ще има един крайно неочакван изход – не само ще даде силен тласък на „Национален сбор“, но и ще консолидира левицата, увеличавайки подкрепата за нея.

Опасната стратегия на Макрон

След като обяви решението си за свикване на предсрочни избори, Макрон беше подложен на ожесточени критики. Стигна се до избухването на протести, участниците в които изразиха недоволството си от растящата популярност на крайната десница. Редица анализатори също така подчертават, че президентът става все по-отчужден от членовете на собствената си партия. Показателен е фактът, че министър-председателят Габриел Атал не е бил информиран предварително за плановете на държавния глава. В същото време, бившият премиер Едуар Филип заяви, че с действията си Макрон е „убил президентското мнозинство“. Вътрешният министър Жералд Дарманин на свой ред отбеляза, че няма да поеме отново поста, който заема в момента, дори и ако „Ренесанс“ събере достатъчно голяма подкрепа. Нещо повече – той посочи, че иска да изгради ново дясноцентристко движение преди следващите президентски избори, които ще се проведат през 2027 г.

Въпреки растящото недоволство от управлението на Макрон, той продължава да твърди, че неговият драматичен ход е единственото правилно решение. Според експертите, целта му е не само да тества нагласите на избирателите, но и да не остави време на своите опоненти да проведат пълноценни предизборни кампании. Мнозина, обаче, са убедени, че вотът ще се състои във възможно най-лошия момент. Тежкото поражение, което „Ренесанс“ претърпя на европейските избори, означава, че партията ще загуби относителното си мнозинство в парламента. Що се отнася до „Национален сбор“, формацията несъмнено ще увеличи броя на своите депутати, които в момента са 89. За да получи абсолютно мнозинство, тя трябва да разполага с общо 289 народни представители, но подобен сценарий изглежда трудно осъществим. Проучванията сочат, че крайната десница ще получи между 220 и 260 места. Самата система на изборите във Франция е такава, че затруднява правенето на прогнози, тъй като има възможност да се стигне до балотажи с повече от двама кандидати. Няма съмнение, че „Национален сбор“ е съвсем близо до това да се превърне в най-голямата политическа формация в страната, като премиер вероятно ще стане Жордан Бардела. Анализаторите предупреждават, че ако това се случи, но партията не получи абсолютно мнозинство, работата на долната камара на парламента на практика ще бъде блокирана.

Възходът на крайната десница

Франция е изправена пред възможността да бъде управлявана от крайнодясна формация за пръв път от 1945 г. „Национален сбор“ е създаден през 1972 г. от бащата на Марин льо Пен – Жан-Мари льо Пен. Сред основателите му са бивши нацисти, както и членове на паравоенната организация OAS, извършвала терористични нападения в периода между 1961 и 1962 г., по време на Алжирската война за независимост. През последните години „Национален сбор“ положи големи усилия, за да се дистанцира от тези неудобни детайли от своята история. Самата Марин льо Пен избягва реториката на баща си, но това не променя факта, че формацията споделя антиевропейски, ксенофобски и ислямофобски възгледи, а освен това е враждебно настроена към представителите на медиите. Редица правозащитни организации предупреждават, че националистическото ядро на партията представлява сериозна заплаха за демокрацията във Франция.

Растящата популярност на „Национален сбор“ няма как да се припише единствено на неуспехите на Макрон. Това е част от процес, който се забелязва в почти цяла Европа. Подкрепата за крайнодесните формации расте в редица държави, основната причина за което е все по-ниското доверие в традиционните партии. Каквото и да се случи на задаващите се предсрочни избори, постът на Макрон не е застрашен и той ще остане президент на Франция до 2027 г. Въпреки това, льо Пен вече намекна, че не е изключено Макрон да бъде принуден да се оттегли по-рано. „Като се има предвид неговата арогантност, дали ще издържи дълго“, попита тя в интервю за вестник „Телеграм дьо Брест“. Льо Пен също така изрази своята убеденост, че Бардела ще успее да ограничи свободата на действие на Макрон. На фона на всички анализи и прогнози, свързани с предстоящите избори, едно нещо изглежда безспорно – политическото напрежение в страната ще продължи да се покачва.

Още от автора:

Технологиите, които могат да ни превърнат в супергерои

Севернокорейската авантюра на Путин

Опасната игра на Китай

Между популизма и недоволството на избирателите – възходът на крайната десница

Президентските избори в Украйна, които така и не се проведоха

Обречени на провал ли са преговорите за мир в Украйна

Марсианците, които нападнаха Еквадор

Изборите, които ще решат съдбата на ЕС

Разделената Европа – нападението срещу Роберт Фицо и задаващите се избори за ЕП

Война срещу природата – екологичните последици от конфликтите в Украйна и Газа

"Руският закон", който предизвика масови протести в Грузия

Застрашава ли дезинформацията предстоящите избори за ЕП

Дипломатическият ребус на Си Цзинпин

Избори в условията на глобална криза – накъде ще поеме Индия

Имигрантите, които спасиха американската икономика

Печели или губи Русия от ескалацията на напрежението в Близкия изток

Хуманитарният кошмар в Ивицата Газа

Сблъсъкът между Тайван и Китай и бъдещето на изкуствения интелект

Кой се страхува от Доналд Тръмп?

Избори по руски – несменяем ли е Владимир Путин

Между фактите и лъжите – конспирацията QAnon и „откраднатата победа“ на Тръмп

„Супер вторник“: Ключов ден за изборите в САЩ

Децата войници, които написаха историята на САЩ

Загадъчната история на Шотландия

Несбъднатите прогнози за живота през XXI век

Фалшивите новини, които застрашават здравето ни

Най-абсурдните конспиративни теории, свързани с природни бедствия

Между религията и суеверията: Средновековните предсказания за края на света

Забравената история на нацисткото движение в САЩ

Скандалните тайни на Католическата църква

Антинаталистите, които смятат, че не бива да имаме деца

Сделките за един долар, които ще ви изумят

Избори от двете страни на Атлантическия океан

Великите учени, останали без Нобелова награда

Кои са най-древните традиции, свързани с настъпването на Нова година

Фалшивите новини, които могат да повлияят на предстоящите президентски избори в САЩ

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕК иска промени в правилата за пътна безопасност

ЕК иска промени в правилата за пътна безопасност

Свят Преди 1 час

Комисията предлага да се въведат цифрови сертификати за регистрация

Абсурдът в Румъния е пълен, съд обяви за законни анулираните избори

Абсурдът в Румъния е пълен, съд обяви за законни анулираните избори

Свят Преди 1 час

Съдии и адвокати обясниха, че решението на Апелативния съд в Плоещ е абсурдно

Посланикът на България в САЩ е подал оставка

Посланикът на България в САЩ е подал оставка

България Преди 3 часа

Панайотов става посланик в САЩ през 2022 г.

Терзиев: Долу ръцете от инж. Стоян Братоев

Терзиев: Долу ръцете от инж. Стоян Братоев

България Преди 4 часа

Бонев: „Това е активен саботаж на строителството на метрото на София

„Училище за отговорни инфлуенсъри“: първата по рода си платформа у нас обучава и сертифицира създатели на съдържание

„Училище за отговорни инфлуенсъри“: първата по рода си платформа у нас обучава и сертифицира създатели на съдържание

Любопитно Преди 6 часа

Инициативата цели да насърчи култура на по-осъзната, етична и безопасна ​онлайн комуникация

Дете на 4 години в София с менингококова инфекция

Дете на 4 години в София с менингококова инфекция

България Преди 6 часа

В градината, която посещава, са извършени над 200 проби

Унгария: Украйна е прекалено бедна за ЕС

Унгария: Украйна е прекалено бедна за ЕС

Свят Преди 6 часа

Бока: ЕС вече ѝ е предоставил най-малко 148 млрд. евро

<p>Принц Хари и Меган с кортеж и охрана на събитие в Ню Йорк</p>

Принц Хари и Меган с кортеж и охрана за срещата Time100 в Ню Йорк

Любопитно Преди 6 часа

Двамата отново предизвикаха вълна от реакции с новата си поява

Нападение с нож окървави гимназия във Франция

Нападение с нож окървави гимназия във Франция

Свят Преди 7 часа

По първоначална информация едно дете е загинало, а други три са тежко ранени

КЗП пуска мобилно приложение за летния сезон

КЗП пуска мобилно приложение за летния сезон

България Преди 8 часа

През 2024 г. общият брой на жалбите и сигналите до КЗП надхвърля 27 000

Ако сте в предизвестие преди напускане, работите с час по-малко – вижте защо

Ако сте в предизвестие преди напускане, работите с час по-малко – вижте защо

България Преди 8 часа

Научете повече по темата в следващите редове

Снимката е илюстративна

„Змии в самолета! Трябва да кацнем!“ - аварийно приземяване след паника на борда

Свят Преди 8 часа

Мъжът носел тениска със змийска щампа и изглежда халюцинирал, че влечугите пълзят из кабината

Снимката е илюстративна

Жена напръска друга с лютив спрей и запали лицето ѝ с електрошок

България Преди 8 часа

Нападението е извършено във филиала на Спешна помощ в Ботевград

София посреща големия финал на “Sesame Турнири на волята” тази вечер

София посреща големия финал на “Sesame Турнири на волята” тази вечер

Любопитно Преди 8 часа

Шоуто в Арена 8888 ще започне с невиждана битка на племената, а всеки гладиатор има шанс да стане шампион

<p>Мишел Обама разкри защо е пропуснала клетвата на&nbsp;Тръмп</p>

„Избрах себе си“: Мишел Обама обясни отсъствието си от встъпването в длъжност на Тръмп

Любопитно Преди 8 часа

Тя подчерта, че отсъствието ѝ е било личен избор, направен в името на вътрешния ѝ комфорт

Снимката е илюстративна

България е четвърта по брой полицаи на глава от населението в Европа - има ли резултат?

Светът в числа Преди 8 часа

Сравнения в ЕС показват, че България инвестира най-много средства в полицията, но престъпността остава спорен показател