Г енералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че бързането за използване на изкопаеми горива заради войната в Украйна е „лудост“ и заплашва глобалните климатични цели, пише Би Би Си (BBC).
Инвазията в Украйна доведе до бързо покачване на цените на въглищата, петрола и газа, тъй като страните се борят да заменят руските източници. Но Гутериш предупреждава, че тези краткосрочни мерки може да „затворят прозореца“ на целите за климата, поставени на споразумението в Париж.
Той също така
призова страните, включително Китай, да премахнат напълно въглищата до 2040 г.
В първата си голяма реч за климата и енергетиката след COP26, Гутериш отбеляза, че ограниченият напредък, постигнат в Глазгоу, е недостатъчен, за да предотврати опасното изменение на климата.
Учените смятат, че поддържането на повишаването на глобалните температури под 1,5 градуса по Целзий през този век е от решаващо значение за ограничаване на мащаба на щетите от глобалното затопляне. За тази цел производството на въглерод трябва да бъде намалено наполовина до края на това десетилетие. Вместо това, както посочва Гутериш, емисиите ще се увеличат с 14%.
„Проблемът не беше разрешен в Глазгоу. Всъщност проблемът се влошава“, казва г-н Гутериш в реч, произнесена на срещата на върха на Economist Sustainability.
„Войната в Украйна заплашва да направи тази ситуация още по-проблемна“,
казва той.
Европа, Обединеното кралство и други страни се стремят да намалят зависимостта си от руския нефт и газ тази година. Мнозина се насочват към въглища или внос на втечнен природен газ като алтернативни източници.
Но Антонио Гутериш предупреждава, че този краткосрочен подход предвещава голяма опасност за климата. „Страните могат да бъдат толкова погълнати от непосредствената липса на доставки на горива, че да пренебрегнат политиките за намаляване на използването на изкопаеми горива. Това е лудост. Пристрастяването към изкопаемите горива е взаимно гарантирано унищожение“, обяви той.
Държавите трябва да „ускорят постепенното премахване на въглищата и всички изкопаеми горива“ и да приложат бърз и устойчив енергиен преход. Това е „единственият истински път към енергийната сигурност“.
Гутериш казва, че решенията на климатичната криза най-вече лежат в ръцете на групата на най-богатите държави от Г-20,
които произвеждат около 80% от глобалните емисии. Въпреки че много от тези страни са предприели големи стъпки за намаляване на емисиите до 2030 г., има „шепа упорити, като Австралия“.
„Въглищата трябва да бъдат изгонени“, казва Гутериш, с пълно прекратяване за по-богатите страни до 2030 г. и 2040 г. за всички останали, включително Китай. Според генералния секретар въглищата „е глупава инвестиция, водеща до блокирани активи за милиарди“.
Той казва, че пътят напред е да се изградят коалиции, които да помогнат на големите развиващи се икономики бързо да се отдалечат от изкопаемите горива.
Той подчертава случая с Южна Африка. По време на COP26 няколко страни, включително Обединеното кралство, САЩ и други, се споразумяха за програма за финансиране от 8,5 млрд. долара, за да сложат край на зависимостта на Южна Африка от въглища.
Парите са един от ключовите проблеми при решаването на проблема с климата и Гутериш призова за значително увеличаване на финансите, за да се помогне на страните да се адаптират към повишаващите се температури.
Вижте още:
ЕК: Да се откажем от руските горива до пет години
За първи път в ЕС повече енергия от ВЕИ, отколкото от изкопаеми горива
Въпреки кризата в ЕС Германия се отказва от атомната енергия
АФП: Българските миньори се готвят за катастрофа след отказа от въглищата
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!