Си ита епидемия от СПИН се разраства с тревожна скорост в Източна Европа и Централна Азия, разпалвана от употреба на наркотици, рисков секс и жестока социална стигма, която пречи на хората да потърсят помощ, предупреждава ООН.
Изводът се съдържа в доклад на УНИЦЕФ, разпространен днес в рамките на продължаващата международна конференция за СПИН във Виена.
Детският фонд предупреждава, че здравните и социални услуги в региона не правят почти нищо за младите хора, при които рискът от заразяване с ХИВ е висок.
Вместо това много от тях стават обект на осъждане, обвинения и дори съдебно преследване, ако потърсят лечение или информация за човешкия вирус на имунната недостатъчност.
Нелечимият вирус сега се разпространява по-бързо в Източна Европа и Централна Азия, отколкото където и да е другаде по света.
Скоростта на разпространяване означава, че само за шест дни - колкото трае конференцията във Виена - 3000 души са се заразили в ХИВ.
В Украйна има най-много носители на ХИВ в цяла Европа
- 1,6% от населението.
Според експертите има данни, че разпространението на вируса е нараснало с до 700% в пет региона на Русия, а страните в Централна Азия са най-новите горещи места за това.
УНИЦЕФ е на мнение, че властите в Източна Европа и Централна Азия трябва да създадат безпристрастни услуги, за да покрият нуждите на маргинализирани хора като наркомани и проститутки.
В доклада на агенцията се посочват няколко успешни примера. В Русия, например, са създадени над 100 центъра за работа с младежи в рискова група за зараза със ХИВ, които предоставят информация за сексуално здраве, съвети и психологическа подкрепа.
УНИЦЕФ цитира и друго проучване на ООН в шест страни в региона, според което много възрастни, живеещи с ХИВ, се страхуват да не бъдат социално заклеймени, ако потърсят лечение - повече, отколкото се страхуват от самата болест.
Според организацията този фактор превръща епидемията в още по-прикрито явление.
Около 33,4 млн. души в света са заразени със ХИВ
Близо 5,2 млн. серопозитивни са се лекували от СПИН в края на 2009 г., сочат последните данни на Световната здравна организация (СЗО), публикувани днес във Виена.
Между 2003 и 2010 г. броят на пациентите, които са получавали животоспасяващо антиретровирусно лечение, се е увеличил 12 пъти, отбелязва базираната в Женева световна организация.
"Много сме окуражени от това увеличение. То е най-голямото, което сме наблюдавали за една година", заяви Готфрид Хирншал, директор на отдела за ХИВ/СПИН в СЗО.
Това се дължи на подобрения достъп до лечение по света като цяло, обясни той в неотдавнашно интервю за АП.
Напредъкът е най-значителен в Африка на юг от Сахара.
Африканските лидери не само разбраха колко сериозна е ситуацията и проявиха политическа ангажираност, но имаше и международна солидарност за финансирането на проекти в региона, допълва Хирншал.
По думите му в Източна Европа има пропорционално по-малко хора на лечение, отколкото в други части на света, тъй като наркоманите обикновено нямат достатъчен достъп до медикаменти.
Докато в Африка СПИН е главно хетеросексуална епидемия,
в Източна Европа инфекцията възниква предимно при наркомани. Пълна статистика за световната ситуация обаче ще бъде представена в доклад, който ще излезе през септември.
Новите директиви на СЗО за борбата срещу ХИВ вируса и СПИН, публикувани днес във Виена, препоръчват да се започне лечение на по-ниско ниво на
инфекцията, дори и ако цената за това на пръв поглед разубеждава
от взимането на подобно решение, с използване на по-малко токсични молекули.
Така, според СЗО, броят на лекуваните ще премине от 10 млн. на 15 млн., а допълнителните разходи ще възлязат на 2
млрд. долара на година през първите пет години. След това
обаче ще се постигне баланс между разходите и ползите, смята
СЗО.
Бившият президент на САЩ Бил Клинтън и милиардерът и
филантроп Бил Гейтс призоваха по време на днешното заседание за
по-ефикасното използване на всички фондове, създадени за борба с коварната болест, в контекста на икономическата криза.
"В прекалено много страни много пари се харчат за
прекалено много срещи, в които участват прекалено много хора,
които взимат прекалено много самолети, за да оказват прекалено
голяма техническа помощ", подчерта Бил Клинтън пред делегатите.
По думите му е необходима промяна на
стратегията посредством оказване на директна помощ за
националните здравни планове на страните в развитие.
Бил Гейтс също акцентира върху необходимостта от
оптимизиране на използването на съществуващите фондове за борба
със СПИН.
Ако харчовете бъдат сведени до 300 долара на пациент
годишно,
ние можем да лекуваме два пъти повече хора с настоящия
бюджет, подчерта Гейтс, чиято фондация отдели за 11 години 2,2
млрд. долара за изследвания и превенция в областта на СПИН.
Гейтс отправи призив за инвестиции в изследователската
дейност, главно в разработването на ефикасна ваксина срещу СПИН,
на превантивни хапчета или на микробиоцидни средства.
След речта му активисти нахлуха на сцената на
залата, в която се провежда конференцията. Те призоваха за
въвеждането на данък от 0,005% върху междубанковите
транзакции, известен като "данъка Робин" (името му идва от Робин
Худ). Със събраните по този начин средства според тях ще се финансира
борбата със СПИН. Гейтс обаче веднага изрази
резерви по този въпрос.
Участниците в започналата вчера във Виена 18-та международна конференция по проблемите на СПИН-а настояха световните лидери да изпълнят обещанието си да осигурят достъп до лечение на всеки заразен с вируса.
Над 20 хил. изследователи, лекари и експерти разискват до 23 юли начините за борба с болестта, растящия брой на заразените в Източна Европа и правата на заразените.
Вчера председателят на конференцията и президент на Международното СПИН общество Хулио Монтанер порица източноевропейските и централноазиатските правителства, че демонстрират безразличие към форума, като не са изпратили свои представители на него, и ги обвини в "безотговорност, граничеща с престъпно нехайство".
Според него политическите лидери по света губят интерес към проблема, въпреки че е установено, че лечението на заразените предотвратява нови заразявания.
Активистите на борбата със СПИН твърдят, че богатите правителства се отмятат от обещанието си да осигурят средства за лечението на тази болест както в страната си, така и в чужбина.
Изпълнителният директор на Световния фонд за борба със СПИН, туберкулозата и маларията Мишел Казачкин обаче е оптимист и очаква нови помощи за фонда, който финансира лечението на ХИВ и СПИН по света.
Фондът е основан през 2001 г. с помощта на групата на осемте най-развити индустриални страни, Г-8. Досега той е получил общо 21,9 млрд. долара под формата на помощи и дарения, главно от САЩ.
ООН: Скрита СПИН епидемия в Източна Европа
Според експертите разпространението на ХИВ е нараснало с до 700% в пет региона на Русия, а страните в Централна Азия са последните горещи точки
19 юли 2010, 21:22
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!