Русия не защитава журналистите, правозащитниците, затворниците и граждански групи, които са в конфликт с властите от най-различни нападения, сред които подлагане на мъчения и убийства, обяви Съветът на ООН по правата на човека, цитиран от Асошиейтед прес.
В доклад 18-членният експертен орган призовава Кремъл да въведе реформи в законодателството си.
Сред препоръките са да се стесни широкият обхват на термините "тероризъм" и "екстремизъм", да се премахне дискриминационният характер на делата за клевета срещу журналисти и даването на право на обжалване на лицата, изпратени от съдилищата в психиатрични клиники.
В доклада се твърди, че Русия е отговорна за нападения на въоръжени групи срещу цивилни в Южна Осетия след войната в Грузия миналия август.
Авторите призовават Москва да разследва тези нападения.
Те подчертават, че руските журналисти често
стават жертви на политически мотивирани обвинения
и присъди, които сплашват критичните към властта медии.
Съветът по правата на човека призовава руското правителство да вземе мерки срещу зачестяващите престъпления, основани на омраза и расизъм.
Най-острата си критика съветът отправя към съдебната система в руската автономна република Чечения и други части на Северен Кавказ.
Той се позова на сигнали за мъчения, отвличания, произволни арести и екзекуции без съд и присъда, извършвани от военните и службите за сигурност.
Извършителите на тези престъпления се радват на безнаказаност
отбелязват експертите.
В доклада не са посочени конкретни случаи и статистики, но той визира неразкритите убийства на журналистката Анна Политковская през 2006 г. и на чеченската активистка за човешки права Наталия Естемирова тази година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!