О бщото събрание на ООН одобри резолюция, в която се призовава на Русия да бъде потърсена отговорност за нарушаването на международното право с инвазията в Украйна и да ѝ бъдат наложени репарации, предадоха световните агенции.
Първи хуманитарен конвой на ООН пристигна в Херсон
Резолюцията беше одобрена с 94 срещу 14 гласа в 193-членното Общо събрание, като 73 страни гласуваха "въздържал се".
Това е най-ниското одобрение на документ в подкрепа за Украйна от общо петте гласувани резолюции досега от началото на инвазията на 24 февруари, отбелязва Асошиейтед прес.
"Не е нещо режисирано": Зеленски посети Херсон и говори пред войници и цивилни
В текста на документа се признава необходимостта от "международен механизъм за репарации за нанесени щети, увреждания или причинено страдание от несправедливите действия" на Русия срещу Украйна.
Резолюцията също така препоръчва на страните членки на Общото събрание да създадат заедно с Украйна "международен регистър", който да документира всички твърдения и данни за щети, увреждания или причинено страдание на украински граждани или на украинското правителство в резултат на действията на Русия.
Руското вето в Съвета за сигурност на ООН досега пречи на най-влиятелния орган в ООН да предприеме каквито и да е било действия след решението на Владимир Путин да нахлуе в Украйна.
За разлика от Съвета за сигурност в Общото събрание няма вето и то вече прие четири резолюции, осъждащи офанзивата на Русия.
Резолюциите на Общото събрание на ООН нямат обвързващ характер за разлика от тези на Съвета за сигурност. Но те все пак отразяват мнението на международната общност относно руските военни действия в Украйна, съобщава АП.
Унищожената руска техника в Украйна: И за скрап не става
ТАСС изброява и кои страни са гласували срещу приемането на резолюцията. Това са били Русия, Сирия, Беларус, Зимбабве, Иран, Китай, Северна Корея, Куба, Мали, Никарагуа, Бахамските острови, Централноафриканската република, Еритрея и Етиопия.
Сред въздържалите се страни са Армения, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Узбекистан, Бразилия, Индия и Южноафриканската република и др. В гласуването не са участвали Туркменистан и Азербайджан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!