С ветът ще трябва да предприеме бързи действия, ако иска да ограничи затоплянето на климата до 1,5 градуса по Целзий, заявиха експерти на ООН за климата и предупредиха, че има значителни рискове, ако този праг бъде надхвърлен.
Междуправителствената експертна група по климатичните промени, която е лауреат на Нобелова награда за мир, публикува в южнокорейския град Инчон доклад от 728 страници, в който описва подробно благоприятното въздействие върху времето, човешкото здраве и екосистемите на Земята, ако световните лидери успеят да ограничат в бъдеще предизвикваното от хората затопляне до половин градус по Целзий, вместо възприетата цел от 1 градус по Целзий.
Учените прогнозират, че ако това стане, от недостиг на вода ще страдат два пъти по-малко хора, отколкото сега;
ще има по-малко смъртни случаи и заболявания, дължащи се на жега, смог и инфекциозни заболявания; нивото на моретата и океаните ще се покачи с 10 см по-малко; ще има значително по-малко горещи вълни, проливни дъждове и суша; ледената покривка на Западна Антарктика няма да се разтопи необратимо; повечето коралови рифове ще бъдат спасени.
"За някои хора това е без съмнение въпрос на живот или смърт", заяви Натали Махоуолд от университета Корнел, която е една от авторите на доклада.
The world's top climate scientists are about to announce that—without radical coordinated action—the world has locked in warming of at least 1.5°C.
— Eric Holthaus (@EricHolthaus) 8 октомври 2018 г.
Heroic efforts are now necessary to save the world from catastrophic climate change.
Be a hero.
Watch live: https://t.co/hKTSlTMD7k pic.twitter.com/fOkUHX8FjV
През 2010 г. участниците в международните преговори за климата приеха целта да се ограничи затоплянето до 2 градуса в сравнение с прединдустриалната епоха.
Това бе наречено "целта от 2 градуса".
През 2015 г., когато бе договорено историческото Парижко споразумение за климата, беше определена двояка цел: 2 градуса по Целзий и по-високата цел от 1,5 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалната епоха. Целта от 1,5 градуса бе по настояване на уязвимите страни, които нарекоха целта от 2 градуса "смъртна присъда".
ВИЖТЕ ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛЯНЕ В СНИМКИ
Сателит на НАСА с шокиращи данни
Слънцето навлиза в период на соларен минимум по-рано от очакваното, докато най-горният слой на земната атмосфера изстива и буквално се свива. Това показват данните от сателита "TIMED” на НАСА, стана ясно преди няколко дни.
Учените предполагат, че апаратурата може би е засякла първите признаци на т. нар. "дълбок соларен минимум”. Това е намаляване на слънчевата активност за много по-дълъг от стандартния период от време. Обичайната продължителност на слънчевите цикли е 22 години, в 11 от които активността на звездата нараства, а през останалите намалява.
Смята се че последният "дълбок соларен минимум” е започнал през 1645 г. и е продължил до 1715 г. Период известен като "Малката ледникова епоха”.
Тогава средните температури на повърхността на планетата спаднали с около 1,3 градуса по Целзий, което довло до по-кратки пролет и лято, намаляване на реколтите и недостиг на храна.
Yup. North Carolina governor: “When you have two 500-year floods within two years of each other, it’s pretty clear it’s not a 500-year flood."#Climatechange is here and delaying action is deadly.#ActOnClimate #climate #energy #cdnpoli #StopKM #NoKXL #renewables pic.twitter.com/aaIpbwyvXa
— Mike Hudema (@MikeHudema) 7 октомври 2018 г.
Климатолог: Идва необичайно топла зима
Сняг засипа Южна Африка, жирафи и слонове в преспите
Рекордни жеги в Европа, някои страни са под тревога
Екстремен климат сее смърт в Северното полукълбо
Учени: Следващите години ще са необичайно горещи
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!