Компаниите от хранително-преработвателната промишленост подлагат на риск общественото здраве в преследването на печалба, заяви генералният секретар на ООН Бан Ки-мун вчера на конференция, посветена на неинфекциозните заболявания, които отнемат живота на десетки милиони хора годишно, предаде АФП.
Бан призова държавните и правителствени ръководители, събрали се в Ню Йорк за годишното Общо събрание на ООН, да участват в кампании за превенция на тези болести, благоприятствани от прекомерната консумация на сол, захар и мазнини, но се обърна директно и към фирмите от хранително-вкусовия отрасъл.
Всеизвестна е позорната история на някои представители на бранша, които пренебрегват науката, а понякога и собствените си изследвания, и така
подлагат общественото здраве на риск в името на печалбата си,
каза генералният секретар.
Това е едва втори случай, когато на годишното Общо събрание се организира среща на върха за обсъждане на проблеми, свързани със здравеопазването.
Неинфекциозните болести като различните форми на рак, сърдечно-съдовите заболявания, хроничните заболявания на дихателните органи и диабета, са причина за смъртта на 36 млн. от общо 57 млн. починали в света годишно. ООН прогнозира, че
този брой ще нарасне драматично особено в бедните африкански страни.
Директорката на Световната здравна организация (WHO.int) Маргарет Чан на свой ред осъди вредите, които нанася тютюнопушенето, наред със злоупотребата със солта, ненаситените мазнини и захарта.
Призоваваме за промяна в начина на живот и стриктни правила за тютюнопушенето. Този форум трябва да събуди управляващите на най-високо равнище. Настъплението на неинфекциозните болести по света е предизвестено бедствие, отбеляза тя.
Маргарет Чан предупреди световните лидери, че трябва да се борят срещу тютюнопушенето и индустрията на бързото хранене, и да насърчават здравословния начин на живот или да са готови цената на борбата с рака, диабета, сърдечните и белодробните заболявания да погълнат икономическите им печалби, отбелязва АП.
Според СЗО броят на
смъртните случаи, причинени от неинфекциозни болести ще се увеличи със 17%
през следващото десетилетие.
Ние обаче знаем как да го снижим. Лекуването на неинфекциозните болести може да е изгодно. Профилактиката може да не струва почти нищо, а дори и да ни спести пари. Диагностицирането им е в интерес на всички. Ранното лечение намалява страданията, разходите и риска от инвалидизация и смърт, заяви Бан Ки-мун.
Вчера Общото събрание прие политическа декларация, предвиждаща мерки за превенция и контрол на неинфекциозните болести. Тя насърчава разработването на правителствена политика за разумна, здравословна среда, която учи отделните хора, семействата и общностите как да избират онова, което е полезно за здравето им, и да водят здравословен живот.
Декларацията призовава правителствата да прилагат конвенцията на СЗО за контрола над тютюнопушенето, както и глобална стратегия за хранителния режим, физическата активност и здравето. СЗО прикани до края на 2012 г. да се изработи глобален план за проследяване на стъпките, предприети от правителствата за превенция и контрол върху разпространението на неинфекциозните болести, посочва ДПА.
Двудневната конференция, която приключва днес, дава възможност на правителствата и частния сектор, включително от фармацевтичната и хранително-вкусовата промишленост, да обсъдят справянето с ограничаването на неинфекциозните болести.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!