Р езолюция за борба с джихадистката групировка „Ислямска държава“ се очаква да бъде приета от Съвета за сигурност на ООН, предаде Франс прес, като се позова на представител на американското правителство.
Заседанието на 24 септември ще бъде председателствано от президента на САЩ Барак Обама.
Съединените щати вече са раздали първоначалния вариант на резолюцията, която ще се позовава на Глава VII от Хартата на ООН, на останалите 14 страни членки на Съвета за сигурност.
Проектът предвижда страните да предприемат нови мерки,
за да не позволят на свои граждани да се вливат в редиците на групировки като „Ислямска държава“ и сирийския клон на „Ал Кайда“ – „Джебхат ан Нусра“ (Фронт на победата).
Според експерти 12 хил. чужденци от 74 държави са се присъединили конкретно към тези две терористични организации, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес.
60-70% от тях са от Близкия изток и 20-25% – от западни страни. Сред тези бойци са 700 французи, над 500 британци, 400 германци и 300 белгийци.
Професор Петер Нойман, ръководителят на Международния център за изследване на радикализацията към Кингс Колидж в Лондон съобщи тези данни пред Съвета за сигурност на ООН в подготовка за заседанието на 24 септември.
Сирийският конфликт предизвика най-голямата мобилизация на чуждестранни бойци от войната в Афганистан през 80-те години на миналия век, отбеляза Нойман.
Около 700 деца са били убити или осакатени в Ирак от началото на годината. Част от тях са били използвани от „Ислямска държава“ за самоубийствени атентати, съобщи на консултациите в Съвета за сигурност специалният представител на ООН за децата и въоръжените конфликти Лейла Зеруги, цитирана от Франс прес.
„Джихадистите използват едва 13-годишни момчета,
за да транспортират оръжия, да охраняват стратегически места и да задържат цивилни. Други деца участват в самоубийствени атентати“, каза Зеруги.
Мнозинството граждани на САЩ подкрепят увеличаване на американските въздушни удари срещу джихадистката групировка „Ислямска държава“ в Ирак, сочи проучване на телевизия Си Ен Ен.
Над 3/4 от участниците в допитването се обявяват за допълнителни удари. 62% са за изпращане на още военна помощ, а 83% – на цивилна.
61% обаче са против изпращането на американски войници в Ирак.
70% се опасяват, че „Ислямска държава“ е пряка заплаха за Съединените щати и е способна да извърши атака на територията на страната.
Джихадистите от групировката „Ислямска държава“ се сражават с американски оръжия, заграбени от иракската армия или от умерената сирийска опозиция, която Западът подпомага срещу режима на президента Башар ал Асад в Сирия, предаде Франс прес, позовавайки се на доклад, публикуван в Лондон.
Изследването на организацията „Проучвания за оръжията, използвани в конфликти“ (Conflict Armament Research) базира заключенията си на сведения на кюрдските части, които се опитват да спрат настъплението на ислямистите в Ирак.
Сред оръжията на джихадистите има значително количество автомати М-16, а ракетите, използвани от тях в Сирия са идентични с модела М-79, доставен от Саудитска Арабия на бунтовниците от Сирийската свободна армия, отбелязва докладът.
При превземането на втория по големина иракски град Мосул джихадистите са се сдобили и с високопроходими автомобили "Хъмви", които са били използвани при самоубийствени атентати срещу иракски части.
САЩ инвестираха седем милиарда долара за въоръжаване и обучение на иракската армия, отбелязва Франс прес.
Израелският министър на отбраната Моше Аялон призова за
сътрудничество между разузнавателните служби на страните от свободния свят в усилията им срещу ислямистите от „Ислямска държава“,
предаде Франс прес.
„За да спрем и победим ИД, ние научихме след 11 септември, че трябва да има сътрудничество между разузнавателните служби на страните от свободния свят, че е необходима обмяна на опит и оперативно сътрудничество в някои области“, каза Аялон.
„Свободният свят досега се показваше прекалено толерантен към терористичните организации и към страните, подкрепящи тероризма, като например Иран“, предупреди Аялон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!