В световния ден, в който се противопоставяме на детския труд (12 юни), ООН призовава да се прекрати експлоатацията. Сред причините за нея, организацията посочва ръстът на бедност в световен мащаб, предизвикан от негативното въздействие на коронавирус пандемията върху световните икономики.
Заради недохранване - стотици деца в Индонезия жертва на коронавируса
Международната организация на труда (МОТ) и Детският фонд на Организацията на обединените нации (УНИЦЕФ) смятат, че в контекста на пандемията от коронавируса държавите трябва да разширят социалната подкрепа за бедните семейства и възможностите за образование на децата, за да защитят милиони млади хора на планетата от принудителен труд и експлоатация. Това се посочва в техния съвместен доклад, публикуван в Женева, предава ТАСС.
Фандъкова: Всички PCR-тестове за COVID-19 в детска градина №50 са отрицателни
"През последните две десетилетия броят на работещите деца е намалял с 94 милиона. Този изключителен резултат вече е изложен на риск. Пандемията вероятно ще прекрати този напредък и ще усложни постигането на глобалната цел за прекратяване на детския труд", казват експертите, подчертавайки, че настоящата криза може да „тласне милиони деца“ на пазара на труда.
Според проучванията в доклада увеличението на бедността с един процент води до увеличаване на използването на детски труд с 0,7% в някои страни. Посочва се, че кризата на пазара на труда, която през второто тримесечие на 2020 г. се очаква да доведе до 10.5% намаляване на глобалното работно време ще се равнява на загуба от 305 000 000 работни места.
Как киното спасява детски животи
Временното затваряне на училищата, което засяга повече от милиард ученици в повече от 130 страни, може да доведе до увеличаване на използването на детския труд в неформалния сектор и в домакинствата, като особено уязвими са момичетата.
Световният ден против детския труд се отбелязва за първи път на 12 юни 2002 година. Има за цел да определи минималната възраст, на която децата могат да започнат работа. Световният ден против детския труд цели да сложи край на експлоатацията на деца, възпрепятстваща тяхното образование и имаща тежки здравословни последици.
Международната организация на труда (МОТ) има проекти в повече от 90 страни. Тя се стреми да разшири достъпа до безплатно и задължително образование като се бори основно с бедността, от която води началото си детският труд. Според последнни данни броят на работещите деца на възраст между 5 и 15 години е над 170 милиона. Включват се 34 държави, сред които преобладават най-вече тези от Тихоокеанския регион, Азия и Африка.
Детският труд по своя характер или поради обстоятелствата, при които се извършва, би могъл да доведе до увреждане на здравето, безопасността и морала.
Тези българки се нуждаят от помощта ни
Децата, работещи в най-различни икономически дейности и на най-различни длъжности са постоянно изложени на рискове, а този проблем е изключително значим и има глобален характер. По целия свят селското стопанство е отрасъл, в който работят най много младежи- около 70%.
Според последния доклад на МОТ, броят на децата, обвързани с рискова работа, която застрашава тяхната безопасност, здраве и развитие, е около 125 милиона. Около 80 милиона момичета по света извършват дейности, сходни с тези на момчетата. Освен това, момичетата твърде често са подложени на някой от най- тежките форми на детски труд в ситуации, скрити зад стените на фабрики или дори в собствените си домове.
Според МОТ най-тежките форми на детски труд включват трафик и продажба на деца, принудително наемане на малолетни за войници, предлагане на деца за проституция или порнография. Най- експлоатирани са момичетата, децата лишени от родителска грижа, тези от етнически и малцинствени групи, бездомните и отпаднали от училище.
Сред средствата за преодоляване на предпоставките за детския труд са подобряване на образованието за деца от бедни общности, осигуряване на достъп до подходящи образователни програми за работещи младежи и намаляване на таксите за начално образование.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!