Б лизо 1 милион растителни и животински видове са застрашени от изчезване, се посочва проектодоклад на ООН за биоразнообразието.
На среща в Париж от 29 април до 4 май Междуправителствената научно-политическа платформа за биологичното разнообразие и екосистемните услуги (IPBES) ще обсъди първата от 15 години оценка на екосистемите в света. Състоянието на биоразнообразието е толкова обезпокоително, колкото и глобалното затопляне.
Докладът е с обем 1800 страници. По него са работили 150 експерти от 50 държави три години. Резюмето към него ще бъде обсъдено и прието от 130-те държави-членове на междуправителствената платформа.
От сега съществуващите около осем милиона вида, от които 5,5 милиона са насекоми, между „половин и един милион ще бъдат застрашени от изчезване, много от тях през следващите десетилетия”. Само за изминалите 500 години човекът вече е допринесъл за изчезването на най-малко 680 вида гръбначни животни.
Унищожаването на биоразнообразието влияе директно върху човешкия живот. Храна, енергия, медикаменти, „това, което хората взимат от природата, е много важно за съществуването им… и в повечето случаи не е напълно обновяемо”.
Повече от два милиарда души по света се отопляват на дърва, четири милиарда души пият билки за лечение, а 75% от земеделските култури се опрашват от насекоми.
Човешките дейности са основната причини за намаляване на биоразнообразието.
Три-четвърти от земната повърхност, 40% от морската среда и половината от реките са „сериозно изменени” от хората. Най-засегнати са местата с бедно и зависимо от природните ресурси население, които са най-уязвими и спрямо глобалното затопляне.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!