П агубното въздействие на човечеството върху климата е „констатация на факта”, пишат учени от ООН в знаково проучване.
В доклада се казва, че продължаващите емисии от парникови газове могат да доведат до нарушаване на ключова граница на температурата след малко повече от десетилетие.
„Мегасуша“ в Андите: Някои върхове останаха без сняг
Авторите посочват също, че покачването на морското равнище „не може да бъде изключено”.
Но има надежда, че големите съкращения на емисиите на парникови газове могат да стабилизират покачващите се температури.
Тази оценка от Междуправителствената група по изменението на климата (IPCC) се съдържа в документ от 42 страници, известен като Резюме за политиците.
Той е първият от поредица от доклади, които ще бъдат публикувани през следващите месеци.
Екстремният климат стана проблем и на богатите страни
„Днешният доклад на Работна група 1 на IPCC е червен код за човечеството”, заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. „Ако обединим силите си сега, можем да предотвратим климатичната катастрофа. Но, както става ясно от днешния доклад, няма време за забавяне и няма място за оправдания. Разчитам на правителствените лидери и всички заинтересовани страни да гарантират успеха”.
Според проф. Ед Хокинс от Университета в Рединг, Великобритания, един от авторите на доклада, учените не могат да бъдат по-ясни по този въпрос: „Това е констатация на факта, не можем да бъдем по –сигурни. недвусмислено и неоспоримо е, че хората затоплят планетата”.
ЕС започва да се готви за климатични катастрофи
Петтери Таалас, генерален секретар на Световната метеорологична организация, заяви: „Използвайки спортни термини, може да се каже, че атмосферата е била изложена на допинг, което означава, че сме започнали да наблюдаваме крайности по-често от преди”.
Авторите отчитат, че от 1970 г. средната температура на повърхността на Земята се е повишила по-бързо, отколкото през всеки друг 50-годишен период през последните 2000 години.
Това затопляне „вече поражда много метеорологични и климатични крайности във всеки регион по света”.
Независимо дали става въпрос за горещи вълни като тези в Гърция и Северна Америка или наводнения като тези в Германия и Китай.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!