Г одишната сесия на Общото събрание ООН започна с остро предупреждение: "Светът е в опасност... и е парализиран", заяви генералният секретар на организацията Антониу Гутериш пред световните лидери.
Той посочи, че идва "зима на световното недоволство" заради нарастващите цени, глобалното затопляне и смъртоносните конфликти.
Държавите са "блокирани от колосална световна дисфункция" и не са готови или не желаят да се справят с основните предизвикателства, заплашващи бъдещето на човечеството и съдбата на планетата, смята Гутериш.
ООН: Населението на Земята ще достигне 8 милиарда души около 15 ноември
Генералният секретар на ООН обърна внимание на войната в Украйна, умножаващите се конфликти по целия свят, извънредната ситуация с климата, тежкото финансово положение на развиващите се страни и регреса в изпълнението на целите на ООН като премахването на крайната бедност и осигуряването на качествено образование за всички деца.
Подчертавайки, че сътрудничеството и диалогът са единственият път напред, Гутериш предупреди, че "нито една сила или група не може да решава нещата сама".
ООН: ЕС да се противопостави на изкопаемите горива
"Нека да работим като едно цяло, като световна коалиция, като обединени нации", призова Гутериш световните лидери, събрали се в залата на Общото събрание.
След две години на ограничения заради пандемията от COVID-19, ООН отново поиска от лидерите да присъстват лично, ако желаят да говорят - с едно единственото изключение, направено за украинския президент Володимир Зеленски.
"Доверието се руши, неравенствата се разрастват, планетата ни гори. Хората страдат - като най-уязвимите страдат най-много," заяви Гутериш.
Учен предупреди за глобална катастрофа
На фона на температурните рекорди от това лято и безпрецедентните наводнения заели територия в Пакистан с размерите на Обединеното кралство, Гутериш атакува производителите на изкопаеми горива и "самоубийствената война срещу природата".
"Нека си го кажем както си е - нашият свят е пристрастен към изкопаемите горива. Време е за интервенция. Трябва да потърсим отговорност от компаниите за изкопаеми горива и техните поддръжници", заяви Гутериш и добави: "Замърсителите трябва да плащат".
ЕС се подготвя за ескалация на напрежението между Китай и САЩ
Той призова всички развити икономики да обложат с данък печалбите от изкопаеми горива и да отделят средства както за компенсиране на щетите от изменението на климата и за подпомагане на хората, които се борят с високите цени.
Байдън: Недей! Ще промениш лицето на войната
"Тази година Украйна ще бъде много високо в дневния ред. Тя ще бъде неизбежна", заяви пред репортери в Ню Йорк преди сесията върховният представител по външните работи на Европейския съюз Жозеп Борел: "Има и много други проблеми, знаем. Но войната в Украйна предизвиква шокови вълни по целия свят".
След като войната в Украйна доведе до световна зърнена криза, гладът стана друг важен въпрос в дневния ред. Повече от 200 неправителствени организации призоваха лидерите, събрали се за Общото събрание, за спешни действия за "прекратяване на спираловидната глобална криза на глада", тъй като "в 45 страни по света 50 милиона души са на ръба да гладуват" и всеки ден от глад умират 19 700 души или по един човек на всеки четири секунди.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!