Близо 830 млн. души по света живеят в т.нар. бидонвили* и техният брой продължава да расте, сочи доклад на Програмата на ООН за населените места (UN-HABITAT), цитиран от АФП.
Поради липса на радикални мерки, тази цифра вероятно ще продължи да нараства с около 6 млн. души годишно, така че около 2020 г. общият брой на жителите на тази мизерни крайни квартали може да прехвърли прага от 900 млн. души, предупреждава UN-HABITAT в доклада си "Състоянието на градовете по света през 2010-2011 г."
От 2000 г. насам от категорията бидонвил са били "извадени" общо 227 млн. души.
Това най-често означава, че условията за живот в тези квартали са се подобрили (от гледна точка на водоснабдяване, хигиенни условия, прилично жилище).
Заради извънредно
бързото разрастване на градските зони
обаче, цифрите в абсолютната си стойност остават тревожни: броят на жителите на бидонвилите неизменно нараства: от 650 млн. през 1990 г. и 760 млн. през 2000 г. до 830 млн. през 2010 г.
Темпът, с който се разрастват градските райони, е по-висок от този, с който се подобряват условията в бидонвилите, посочва Гора Мбуп, съавтор на доклада.
Усилията за
намаляване броя на жителите на тези
квартали не са нито достатъчни,
нито удовлетворяващи, се казва в доклада, който подчертава, че градското фрагментиране е по-неприемливо от всякога.
Близо 3,5 млрд. души (което значи всеки втори човек на планетата), живеят в градовете.
50% от нарастването на населението на бидонвилите се дължи на естествения прираст, 25% - на миграцията от селото към града, а останалите 25% са хора, населяващи градските околности, които постепенно биват погълнати от града.
Анализът по райони показва големи различия.
Китай и Индия -
двете страни с най-голямо население в
света -
напредват "с гигантски крачки
към изкореняване на бидонвилите",
отбелязва агенцията на ООН.
Делът на китайците, живеещи в бидонвили, се е свил от 37,3% през 2000 г. на 28,2% през настоящата година.
Сред държавите, съумели да ограничат дела на живеещите в такива квартали, са Индонезия, Мароко, Колумбия, Аржентина и Доминиканската република.
Тези цифри показват, че има страни, които наред с растежа и икономическото си развитие успяват да намалят пропорцията на населението, обитаващо бидонвилите. Това е много важно послание за развиващия се свят, отбеляза Едуардо Лопес Морено от UN-HABITAT.
Тежко обаче остава положението в Черна Африка (на юг от Сахара), където в бидонвили живеят близо 200 млн. души, което прави над 60% от градското население, допълва докладът.
-----
*бидонвил - бедняшки квартал в края на голям град, където жилищата са сглобени от всевъзможни изоставени материали и вещи, картон и др. и са крайно нехигиенични.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!