В рамките само на няколко дни Румъния се превърна в сцена на няколко прояви на масова потребителска психоза. Опашки за бензин, опашки за олио, преди да вдигнат рязко цените... Един сценарий, който не пощади и съседните страни.
Какво обаче се случи в родината на вече позабравения комунистически диктатор Николае Чаушеску и защо някои медии си спомниха за него в тези дни?
Сянката на миналото е трудно да бъде премахната от съзнанието на хората, които помнят времето на дефицита и чакането на безкрайни опашки, когато "пуснат нещо". По-младите обаче също не са пощадени, става ясно от събитията в последните дни.
Горивата
На 9 март вечерта се разбра (основно от социалните мрежи), че цените на бензина и дизела в Румъния ще скочат рязко от следващия ден. Някои бензиностанции дори не изчакаха до следващия ден. И след като цените на една конкретна бензиностанция в град Беюш в северния окръг Бихор обиколиха медиите - 11 леи (4,35 лв) за бензин и дизел, хората си дадоха сметка какво предстои и хукнаха да заредят от други места на по-ниски цени. И да се запасят, пълнейки пластмасови туби и всякакви други контейнери.
Същата нощ Румъния видя опашки на бензиностанциите "като от времето на Чаушеску", отбеляза информационният сайт Зиаре. Не липсваха и инциденти. Млада жена беше бита в Яш заради неспазване на реда на опашката. А един късметлия, успял да зареди цял тон дизел в пластмасов резервоар, премина към отбора на губещите, след като въпросният съд се спука и разля съдържанието си по шосето в окръг Галац.
Министърът на енергетиката Вирджил Попеску увери на следващия ден, че Румъния няма "абсолютно никакъв проблем" със складовите наличности от петрол и горива. Той каза, че "няма никаква причина за експлозия на цените" и определи като манипулация ситуацията от предишната вечер. "Аз лично смятам, че това, което стана вчера, е част от една хибридна война, която се случва на територията на Румъния", заяви още Вирджил Попеску след истерията с горивата.
Същевременно премиерът Николае Чука предупреди, че всички петролни компании ще бъдат проверени и тези, които са повишили цените неоправдано, ще бъдат санкционирани.
Резултатът бе съобщен още същия ден. Правителственият говорител Дан Карбонару обяви, че Националната служба за защита на потребителите е проверила над 70 бензиностанции на цялата територия на страната и е наложила глоби на стойност 370 000 леи (146 210 лв). "Бензиностанцията в град Беюш (окръг Бихор), която вече се прочу с изключително високата си и неоправдана цена, беше глобена 35 000 леи", уточни Карбонару.
Олиото
Ден по-късно обаче дойде нова криза - за олио. И хората отново щурмуваха магазините в опит да се презапасят преди да вдигнат цените (очакваше се цената да достигне 15 леи за литър - близо 6 лв) или да свърши стоката. Също като по времето на Чаушеску.
Наложи се цял куп официални представители да уверяват, че Румъния има достатъчно запаси от олио и слънчоглед и че не разчита на внос. И отново последваха заплахи срещу спекулата.
"Видяхме, че пак беше предизвикана истерия във връзка с факта, че Румъния нямала запаси от олио и всички хукнаха към магазините да купуват олио. Възползвам се от случая да кажа на всички румънци, че имаме складови наличности от олио до новата реколта (...), така че да не се получи какъвто и да е дисбаланс", заяви министърът на земеделието Адриан Кесною.
Той призова румънците "да не се поддават на истерия", както се случи няколко дни по-рано, когато в социалните мрежи се появиха съобщения за рязък скок на цените на горивата, а "да купуват толкова, колкото им е необходимо".
Правителственият говорител Дан Карбонару също отправи призив за отговорност към гражданите и разумно планиране на ежедневното потребление. Той увери, че "няма никакви проблеми със снабдяването".
"Румъния произвежда слънчоглед, достатъчен да покрие десет пъти потреблението", подчерта на свой ред Сорин Моисе, държавен секретар в министерството на земеделието. А министърът на икономиката Флорин Спатару обяви, че започват проверки във връзка с увеличените цени.
В. "Зиарул финанчиар" отбелязва, че Румъния е на първо място в Европейския съюз по площ и продукция на слънчоглед, изпреварвайки Франция по този показател. В периода 2016-2020 г. Румъния е била и най-големият износител на слънчогледово семе в ЕС. "Ако цялото количество слънчоглед се преработваше в страната, Румъния щеше да играе важна роля на европейския пазар на растителните масла", коментира изданието.
Като по времето на Чаушеску...
Николае Чаушеску, който ръководеше Румъния от 1967 г., беше екзекутиран на 25 декември 1989 г., когато Революцията свали комунистическия режим в страната. Доколко носталгията по онези времена е все още жива е трудно да се прецени на фона на сменящите се поколения. Анкета на института ИНСКОП от 2021 г. обаче сочи, че 63 процента от румънците смятат, че ситуацията сега е по-лоша отколкото преди 30 години. За седем години носталгиците са се увеличили с 20 процента - през 2014 г. са били 43,5 процента, отбелязва Радио Свободна Европа.
И все пак дали хората с тубите бензин и пълните колички с олио са просто наивни жертви на една дирижирана онлайн психоза и дали манипулираният скок на цените не е предупреждение за едно по-плавно поскъпване, което все пак предстои?
Инфлацията в Румъния достигна 8,4 процента през януари 2022 г. спрямо същия месец на 2021 г., сочат данни на Националния статистически институт. Централната банка прогнозира, че инфлацията ще премине прага от 11 процента в периода април-юни, когато се очакваше да изтекат мерките за таван на цените на енергията.
Междувременно премиерът Николае Чука обяви в понеделник, че цените на електроенергията и газа ще бъдат замразени за една година, считано от 1 април. Остават в сила и мерките за компенсация на фактурите за битовите потребители.
Дали това ще донесе нужното спокойствие в един свят, приклещен между една пандемия и една война, е трудно да се каже, но опашките за бензин и олио изглеждат като дежавю за много хора в Румъния и други части на Източна Европа.
"Пандемия от глад - това може да бъде бъдещият глобален шок, с който ще се сблъскаме, ако продължи бедствието, предизвикано от руската инвазия в Украйна", предупреждава анализаторът Кристиан Унтяну за в. "Адевърул".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!