Франция е виновна за заложническата криза в Алжир, призна френският президент Франсоа Оланд.
Заложниците са взети заради предприетата от неговата страна офанзива срещу ислямистите в Мали, каза той.
"Всички тези събития имат връзка с усилията, които положихме във Франция, както и всичките африкански страни, които участват в международната мисия в подкрепа на Мали. Тя има за цел да даде възможност на Мали да възвърне териториалната си цялост възможно най-скоро", каза френският президент.
Въоръжени бойци щурмуваха газово находище и жилищата на работници в Югоизточен Алжир вчера преди разсъмване. Ислямистка групировка заяви, че държи 41
чужденци и около 150 местни работници в Тигантурин, в
Сахара.
Частната алжирска телевизия "Ен Нахар", позовавайки се на представител на властите, съобщи, че най-малко 25 от чуждестранните и 30 алжирски заложници са успели да избягат от похитителите си. Сред избягалите има френско семейство.
Терористите поискаха Алжир да отмени разрешението, което даде на Франция да използва въздушното му пространство за операцията в Мали, а също така да пусне от затвора 100 техни сподвижници, осъдени за въоръжена противодържавна дейност.
Алжирските власти отказаха да преговарят с терористите.
Пред катарската телевизия "Ал Джазира" ислямистките бунтовници настояха днес алжирската армия да разкъса обръча около тях и да се изтегли."Настояваме армията да се изтегли, за да водим преговори" за заложниците, заяви мъж, представил се с псевдонима Абу ал Бараа, пред телевизията. Той добави, че алжирски войници са стреляли срещу тях и са ранили японски заложник. Според ал Бараа броят на заложниците е "около 41" и те са граждани на Норвегия, Франция, САЩ, Великобритания, Румъния, Колумбия, Тайланд, Филипините, Ирландия, Япония и Германия.
След Ал Бараа тримата мъже - британец, ирландец и японец, представили се за част от заложниците, отправиха по телефона искането по катарската телевизия. Един след друг те поискаха от алжирските сили да престанат да стрелят по обекта, за да подпомогнат по този начин воденето на преговорите с похитителите и да спасят живота на заложниците. Тримата чужденци подчертаха, че говорят по искане на Абу ал Бараа.
Телевизия "Франс 24" съобщи, че в телефонен разговор вчера вечерта един от заложниците е казал, че похитителите са тежковъоръжени и са заплашили да взривят съоръжението за добив на природен газ, ако алжирската армия се опита да освободи пленниците. Те са
принудили някои от заложниците да си сложат колани с експлозиви.
"Те нападнаха двата обекта едновременно. Влязоха и щом се съмна събраха всички", разказа мъжът, който звучеше спокойно, в единствената част от разговора, излъчена от "Франс 24". Медията заяви, че няма как да определи дали човекът, с когото е разговаряла, е казал това под натиск.
Силите на реда от вчера са обкръжили обекта в централната източна част на Алжир.
Представител на алжирските сили за сигурност заяви, че правителството води преговори със САЩ и Франция за
международни сили, които да помогнат за решаване на заложническата криза,
предаде АП.
Алжирски представители са се свързали със старейшини на алжирски туарегски племена, за които се предполага, че имат тесни връзки с ислямистите. Алжирското правителство се надява, че туарегите ще помогнат за започване на преговори за разрешаване на кризата.
Нападението бе извършено вчера сутринта, когато автобус с нощната смяна се връщаше от обекта в Ин Аменас, на границата с Либия, към градчето на газодобивниците. Превземайки автобуса, свързаните с "Ал Кайда" ислямски екстремисти убиха двама специалисти - британец и алжирец, и раниха други двама британци и норвежец.
Находището в Ин Аменас се експлоатира от алжирската държавна петролна компания "Сонатрак" заедно с британската "Бритиш петролиъм" и норвежката "Статойл", като в обслужването на обекта участва и японската компания Джей Джи Си (JGC). Представител на терористите от неизвестната преди алжирска групировка "Подписалите се с кръв" заяви, че петима от заложниците се пазят на самия обект, а останалите - в "комплекса за гости". Той съобщи, че тези сгради са минирани и чужденците ще бъдат убити при евентуален щурм.
Междувременно се появиха съобщения, че терористите постепенно освобождават заложниците алжирци.
По данни на алжирския вътрешен министър Дахо Улд Каблия
нападателите са около 20 души
и сред тях има екстремисти, воювали на страната на талибаните в Афганистан. Самите ислямистки бойци твърдят, че техен предводител е един от лидерите на северноафриканския клон на "Ал Кайда" Мохтар Белмохтар.
Нападението събуди опасения, че конфликтът в Мали прераства в международна битка, проникваща през зле охраняваните граници в района на Сахел и Сахара, пише във връзка с вчерашните събития в Алжир британският в. "Гардиън". То е сериозно изпитание за доминирания от военните режим в Алжир (който още живее в сянката на десетилетие на кървава гражданска война). Сега Алжир със сигурност ще бъде въвлечен в решаването на конфликта в Мали, докато се бори с възродилата се активност на ислямистките групировки на собствена територия.
Случващото се е като повторение на алжирската гражданска война. Не залагайте на щастлив край, предупреждава в. "Индипендънт". Не е чудно, че алжирците упорито отказваха да помогнат на французите при авантюрата им в Мали. Само че враговете на Алжир (и, разбира се, на Франция) вчера стъпиха в Алжир, превръщайки алжирската пустиня в поредното бойно поле. И ако не пренебрегваме прецедентите, то не залагайте на щастлив край. Проблемът е, че зловещият конфликт между властта и ислямистите в Алжир през 1990-99 година - съпроводен с изтезания, убийства и бързо опростени жестокости - всъщност никога не е приключвал, отбелязва всекидневникът.
Вземайки за заложници западни граждани, въоръжените ислямисти отправят предизвикателство към алжирските власти и въвличат британците и американците в конфликта срещу салафистите, посочва в. "Фигаро".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!