Френският президент Франсоа Оланд заяви, че в операцията в Мали участват 750 френски войници, но техният брой ще се увеличава, както и че новите удари през изминалата нощ са постигнали целите си.
Франция ще продължи да поддържа сухопътни и въздушни сили, добави Оланд, по думите на когото разполагането на африкански войски ще отнеме цяла седмица.
След снощните удари джихадистите са се изтеглили от големите градове в северната част на страната, но са превзели гр. Диабали, северно от столицата Бамако.
Афганистанските талибани осъдиха френската военна интервенция в Мали, като предупредиха, че
намесата ще има "катастрофални последици"
Франция, която изтегли своите части от Афганистан през декември, започна въздушни нападения в подкрепа на малийската армия, водеща операции срещу местните ислямисти. По този повод талибаните обявиха в комюнике на своя уебсайт, че Париж не е научил урока си от "провалите в Афганистан и Ирак".
Американският министър на отбраната Лион Панета съобщи, че САЩ помагат с разузнавателна информация на Франция в Мали, предаде Асошиейтед прес.
"Наше задължение е да преследваме "Ал Кайда", където и да е тя. Длъжни сме да се уверим, че "Ал Кайда" не създава в Мали база за операции в Северна Африка", каза Панета.
САЩ са силно разтревожени от опитите на "Ал Кайда" в ислямския Магреб (АКИМ) да установят база в северно Мали и приветства усилията на Франция да отблъсне настъплението на бойците от АКИМ, подчерта Панета.
"Работим с регионалните си партньори, за да изготвим планове за отстраняване на заплахата. Обмисляме оказване на помощ в три насоки - първо, ограничена логистична подкрепа, второ, предоставяне на разузнавателна информация и трето, предоставяне на военновъздушни средства", посочи американският министър на отбраната, цитиран от Ройтерс.
Частите, които Нигерия изпраща за Мали,
ще пристигнат на място преди следващата седмица, каза президентът Гудлък Джонатан пред чуждестранни дипломати резиденцията си.
Нигерия, която е главна сила в региона, изпрати технически екип от своите ВВС, както и командващия бъдещите африкански сили, които ще трябва да изтласкат ислямистите, съобщи говорител на президентството.
В края на седмицата предстои среща на върха на страните от Икономическата общност на Западноафриканските държави.
Нигерийският президент заяви във връзка с това, че преди следващата седмица повечето държави от общността, които са се ангажирали да пратят части в Мали, вече ще са го направили.
Ние не можем да оставим част от света на екстремизма, каза още Джонатан.
Канада обяви, че изпраща транспортен самолет за логистична помощ
на френската мисия в Мали, където от четири дни Париж провежда въздушните удари срещу ислямистите.
Китай подкрепи само с половин уста френската военна намеса в Мали и настоя в африканската държава да бъдат изпратени час по-скоро международни сили, които бяха одобрени от Съвета за сигурност на ООН.
Макар че редица страни недвусмислено одобриха решението на Париж да изпрати войници срещу ислямистите в северната част на страната, Пекин се задоволи да "отбележи" френската намеса "по молба на малийското правителство".
Китай все още поддържа усилията на малийското правителство да запази своя суверенитет и териториална цялост. Ние се надяваме заинтересуваните страни да приложат Резолюция 2085 на Съвета за сигурност на ООН, която разрешава разполагането на международна мисия за подкрепа с преобладаващо африканско участие, заяви говорителят на китайското външно министерство Хун Ли.
Външните министри на страните-членки на ЕС ще се съберат на извънредна среща, на която ще бъде обсъдена ситуацията в Мали.
Срещата ще се проведе до края на тази седмица, заяви на брифинг френският външен министър Лоран Фабиюс.
Първият френски дипломат разкри, че вече е разговарял с върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Катрин Аштън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!