Франсоа Оланд и Никола Саркози влязоха в ожесточени предизборни дебати. Телевизионният дуел между двамата френски кандидат-президенти бе съсредоточен върху това кой е по-голям обединител на френския народ.
Дебатите продължиха два часа и половина и се излъчваха от около 10 канала.
Очакваше се те да бъдат гледани от 20 млн. зрители. При тегленето на жребия социалистът Франсоа Оланд получи правото да говори първи.
"Искам да съм президентът на обединението. Французите бяха противопоставени един на друг, разделени, аз искам да ги обединя. Това е промяната, която предлагам", посочи Оланд и подчерта, че иска да бъде още президентът на икономическото съживяване и на справедливостта.
В отговор на това Саркози подчерта, че именно той е способен да обединява народа, за което имал доказателства.
През петгодишния ми мандат никога нямаше насилие, подчерта Саркози. Така че има хора, които говорят за обединение и хора, които го постигнаха, посочи той.
После Саркози подчерта, че неговият противник не може да сплоти френския народ, след като е допуснал неговите приближени да го нападат, да го сравняват с американския финансист и измамник Мейдоф и да твърдят, че митингите му приличали на митингите по време на Испания на Франко или на нацистка Германия.
В отговор на тези упреци обаче Оланд подчерта, че
Саркози трудно може да мине за жертва,
за каквато се опитва да се представи.
След това двамата кандидати за президент започнаха да дискутират икономическата ситуация.
Оланд мина в офанзива по въпроса за покачването на броя на безработните по време на мандата на Саркози и направи паралел със ситуацията в Германия.
У нас безработицата нарасна, конкурентноспособността ни се влоши. Германия се справя по-добре от нас, заяви Оланд.
"Но Германия прилага политика, която е точно обратното на политиката, която вие предлагате на французите", посочи Саркози, визирайки, че Германия има вече златното правило за бюджетния дефицит.
Тогава Оланд го упрекна, че винаги твърди, че за нищо не е виновен и че каквото и да стане Саркози винаги е доволен.
Господин Саркози, трудно ще можете да минете вече за жертва, да се правите, че грешката не е ваша, да бъдете все изкупителната жертва, да казвате, че за нищо не сте виновен и че кризата ви е връхлетяла, атакува Оланд, цитиран от АП.
Това е лъжа, възмути се Саркози
Във връзка с примера за Германия Оланд обвини Саркози, че е отстъпил под натиска на Берлин при преговорите за европейския бюджетен пакт.
Оланд иска пактът да се предоговори, за да се добави към него раздел за икономическия растеж. Той обвини Саркози, че не е постигнал нищо в тази насока от германската канцлерка Ангела Меркел срещу подкрепата си за пакта.
Ако бяхте свободен да водите политика, защитаваща на растежа, щяхте да го направите, но госпожа Меркел ви попречи, вие отстъпихте и поехте много голяма отговорност, каза Оланд.
В отговор Саркози за пореден път обвини кандидата на социалистите в лъжа.
Няколко пъти настоящият държавен глава използва повода на дебатите, за да припомни, че Оланд няма управленчески опит и си служи с празни формулировки.
Като доказателство в подкрепа на собствения си опит да управлява петата най-голяма икономика в света Саркози посочи усилията си в борбата с дълговата криза.
"Да не мислите, че е лесно? Та ние избегнахме заличаването на Гърция. Ние избегнахме разпадането на еврото", подчерта Саркози.
Той посочи, че е
предпазил Франция от още по-лоша участ,
докато Оланд повтаряше, че дългът и дефицитът на страната са скочили до рекордни нива, а безработицата е от 10%.
Оланд от своя страна атакува, като обвини президента, че по време на мандата му на богатите са били правени подаръци.
Саркози отговори отново, че това е клевета, на което Оланд се изсмя.
По въпроса за имиграцията и чужденците, Оланд подчерта, че е готов да стигне до референдум относно правото на чужденците от страни извън ЕС да гласуват на местни избори, ако спечели мнозинство в парламента на изборите през юни, предаде Франс прес.
Той припомни, че социалистите защитават идеята за подобна реформа на Конституцията от години и че в даден момент Саркози също е гледал благосклонно на нея. Саркози обаче бе категоричен: "Ние не искаме имигрантите да гласуват във Франция".
По темата за мюсюлманите във Франция Оланд подчерта, че няма да толерира, ако стане президент, в страната да има разделение между мъже и жени в общинските басейни, нито в столовете на учрежденията да се предлага храна халал (приготвена според религиозните норми за позволено и непозволено - б.ред.)
Двамата кандидати коментираха и
въпроса за ограничаване на броя на имигрантите
Саркози разкритикува онези, които го упрекваха за твърдия му тон относно имиграцията.
Двамата кандидати засегнаха и въпроса за Шенгенската зона за безвизово движение.
Когато Саркози припомни на Оланд, че в Европа обикновено не се раздават укази, а се правят компромиси, визирайки само пакта за бюджетна стабилност, Оланд му припомни, че точно той е заплашил да прекрати участието на Франция в някои общи преговори, ако не бъде удовлетворен, визирайки от своя страна Шенгенските споразумения, за чиято промяна настоява Франция.
Каква е тази логика да приемате компромиса при определени обстоятелства, но при други да сте за празния стол на масата на преговорите, посочи Оланд.
Тук Саркози заяви, че "Шенген не функционира".
"Ще върнем целевите проверки по границите. Границите не са обидна дума. Границите трябва да се защитават", каза Саркози.
Постепенно тонът се нажежи и дебатът стана доста яростен
Оланд обвини Саркози, че е назначил приближените си навсякъде, във всички учреждения, министерства, префектури, административни органи на властта.
Това е лъжа, клевета, вие сте жалък клеветник, реагира по вече познатия начин Саркози.
Няма да приемам да ме поучава политическа партия, която с ентусиазъм искаше да се обедини зад Доминик Строс-Кан, допълни Саркози, визирайки по този начин провала на евентуалната кандидатура на Строс-Кан за партийната президентска номинация на социалистите заради скандала с обвиненията в сексуално посегателство над камериерка.
Снощните дебати между Саркози и Оланд ще са единствените между двата тура на президентския вот.
На първия тур на 22 април Оланд излезе на първо място с 28,6%, а Саркози остана на второ място с 27,2%.
Допитванията до общественото мнение показват, че на втория тур на 6 май Оланд вероятно ще спечели с 53-54%. Ако бъде избран за президент, Оланд ще бъде вторият социалист държавен глава от 1958 г. след Франсоа Митеран, припомня ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!