З апалени огньове, барикади и сблъсъци с полицията в деня, в който лидерите на Европейския съюз се събраха на среща на върха за парите за Украйна.
Протестиращи белгийски фермери хвърляха камъни по полицията в Брюксел. Служителите на реда разпръснаха демонстрантите с водни струи. Хората обаче не отстъпиха и започнаха да палят, картонени кутии и сено пред сградата на Европейския парламент. Някои хвърляха яйца по фасадата, а други демонтираха историческа скулптура от 1871 г. на площад "Люксембург" и я запалиха.
Над 1300 трактора блокираха движението около квартала на европейските институции, затворен за движение преди големия протест на фермерите в четвъртък.
Земеделците осъждат регулациите и разпоредбите около зелените политики, които, според тях, са станали „абсурдни”, както и конкретно наложените дати за сеитба на културите и Закона за възстановяване на природата или субсидиите за повторно залесяване.
Протести на фермери се организират в цяла Европа.
Демонстрантите в Германия са против ограниченията за професионален дизел. Във Франция пък "скочиха" и срещу приетите регулации за употребата на пестициди. Във Фландрия важен е въпросът за нитратите. Проблемът, който е общ за земеделските производители, е въздействието на „Зелената сделка” и екологичните ограничения.
Европейската рамка, която беше поставена със „Зелената сделка“ и т.нар. политика „От фермата до вилицата“, ще доведе до скок в цените на продукцията с 10% и намаляване на нейното количество с 15 на сто. Това ще наложи внос на продукти от други континенти, прогнозират експерти.
Синдикатите на фермерите наложиха на белгийския премиер Александер Де Кро да постави въпроса на срещата на върха на ЕС в четвъртък. Европейските лидери възложиха на своите министри на земеделието да намерят решение за опростяване на административните процедури за фермерите. Това също е едно от исканията, отправени по време на протестите, които преминаха през континента през последните седмици.
"Според настоящите правила фермерите са изправени пред административна тежест, която е наистина сериозна. Помолихме министрите на земеделието да излязат с план за намаляването ѝ на Съвета по земеделие на 26 февруари", каза Александер Де Кро.
Малко след края на Срещата на върха някои от евролидерите разговаряха с представители на протестиращите, повечето от които - млади белгийци. Те обаче бяха подкрепени и от свои колеги от Франция, Италия и Испания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!