Н едохранени бебета, изтощени деца, просещи вдовици: Афганистан е в плен на глада, икономиката е в упадък, населението е на ръба на хуманитарна катастрофа, пишат от "Дойче веле".
Препоръчваме на хора с чувствителна психика да не гледат видеото.
Това е Шазия Биби. Тя е родена миналата година, малко преди талибаните да се върнат на власт. Заради изтощението, предизвикано от недохранване, имунитетът на момиченцето е отслабнал и то се е разболяло тежко, разказват във видеото и репортажа на "Дойче веле".
"Тя страда едновременно и от възпаление на белите дробове и от сериозно недохранване.
Болестта ѝ всъщност е предизвикана от недостига на храна. Постоянното недохранване при бебетата се отразява отрицателно на техния ръст, развитие и интелект", казва Али Джафар, педиатър в детската болница "Индира Ганди"
Майката на Шазия не пожела да застане пред камерата, но ни разказа, че има осем деца и е бременна с девето. По нейните думи храната в дома им постоянно не достигала. Тя няма и пари за лекарства. Около половината от населението на Афганистан страда от остър недостиг на храна. Заради глада под заплаха е животът на около 20 милиона души, разказват в репортажа на "Дойче веле".
Това е центърът на Световната програма по прехрана в източната част на Кабул. Мениджърът на проекта казва, че най-тежката част от работата е да бъдат избрани тези, които ще получат хранителни продукти.
"Това е много труден избор, много от хората са гладни,
много от тях имат нужда от храна. Някои са залепени до нас, докато проверяваме условията им на живот. Не можем да помогнем на всички, не можем да осигурим храна за всички", казва Сами Ул-Хак Алокозой.
Избраните от организацията афганистанци получават по 50 килограма жито,
6 килограма леща и 5 литра олио, както и пакети с фъстъчено масло за децата и специални храни за бременните жени. Тези продукти би трябвало да стигнат на семействата за три месеца, но реално те не стигат.
По здрач отиваме в една пекарна в северната част на Кабул,
разказват в репортажа. Афганистанците, които разполагат с някакви пари, си купуват хляб тук. Някои от тях понякога купуват повече хляб и го раздават на просещите жени. Много от тях са вдовици и много от тях са дошли до тук пеша.
"Принудени сме да просим, иначе защо да стоим тук по цял ден", казва една от тях.
"Нося хляба вкъщи да го ядем с децата, но никога не е достатъчно, че да ни нахрани. Разделям хляба на части и давам на децата, за да не умрат от глад, но никога не се засищаме", казва една от жените.
Собственикът на пекарната раздава хляб на жените.
Направил си е списък на бедстващите. В него има около 1000 имена. Само тези, които имат талони, получават хляб безплатно. "Създадох този проект от силно патриотично чувство, понеже мнозина останаха без работа. Международната общност спря да ни помага. Ние сме принудени да се борим за нашия народ и за нашата земя", казва Мирдел Рахмати.
Афганистанците пострадаха и от съкращението на международната помощ след идването на талибаните на власт,
както и от санкциите, наложени заради новите управляващи. Афганистански резерви за милиарди долари, депозирани в чуждестранни банки, бяха замразени. Пазарите продължават да работят, но икономиката на страната е на ръба на колапса. Талибаните нямат опит в управлението на страната, още повече пък в условията на криза. Нито една държава в света не е признала техния режим. И това излиза много скъпо на обикновените афганистанци, се казва още в репортажа.
На заглавната снимка: дете, което се лекува от недохранване, в детското отделение в болница "Индира Ганди", 13 август 2022 г. в Кабул, Афганистан.
Вижте още:
"Всяко момиче се страхува, идвайки на работа"
От джихада до поддържането на реда: талибанската полиция прави първите си стъпки в Кабул
"Умоляваме света: помогнете ни! Умираме"
Какво наредиха талибаните на учителите и на част от учениците от мъжки пол
"Крадците изчезнаха, но пък вече няма какво да ядем"
Афганистански министър стана велокуриер в Германия
"Пълен провал": Загуби ли Западът войната срещу джихада
Мрежата Хакани - от самоубийствени атентати до властта в Афганистан
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!