Ц ените на природния газ в Европа рязко се повишиха с 13% днес, след като Русия изпълни заплахата си да намали допълнително доставките, увеличавайки риска европейските потребители да изпитат недостиг на гориво през зимните месеци, съобщава „Файненшъл Таймс”.
В сряда Русия намали газоподаването по газопровода „Северен поток 1” до само една пета от нормалния му капацитет.
АОБР: Смъртна присъда за българската икономика
Междувременно италианската компания „Ени” съобщи, че ще получи 27 милиона кубически метра газ от „Газпром” днес вместо среднодневните 34 милиона през последните дни.
Еталонният за европейските пазари контракт за доставка на газ през нидерландския газов хъб TTF достигна исторически връх от 222,5 евро за мегаватчас. Цената му се е покачила с повече от 25% от началото на тази седмица и е двойно по-висока спрямо нивата от началото на юни.
„Булгаргаз" иска 54% по-скъп газ през август
Така природният газ в Европа вече струва еквивалента на 380 долара за барел петрол.
Германия вече похарчи милиарди евро за спасяване на газови компании, за да се опита да осигури достатъчно доставки за зимата. Франция национализира подкрепяната от държавата енергийна компания EDF, за да помогне за ограничаване на разходите на домакинствата, докато Обединеното кралство подготви пакет от 15 милиарда паунда, за да подкрепи домакинствата.
Така нарастващото търсене на газ в Европа, която се конкурира за суровината на международните пазари с Китай, подкрепя продължаващото поскъпване на синьото гориво.
Страните членки на ЕС с консенсус по плана за природния газ
„Цените са толкова високи, че ние наистина не знаем как икономиката или търсенето ще реагират, никога не сме имали момент, в който дори малко да се приближаваме до тези ценови нива”, коментира пред FT Ира Джоузеф, енергиен консултант с десетилетия опит в индустрията.
„Все още не знаем как ще реагират всички правителства. Безопасно е да се каже, че малко опции ще бъдат отхвърлени на този етап”, добави Джоузеф.
ЕС реши да намали зависимостта си от руския газ, който представляваше около 40 процента от доставките преди нахлуването на Русия в Украйна. Европейската комисия също така поиска тази седмица страните членки да намалят потреблението на суровината с 15%, за да помогнат за запълването на газохранилищата преди зимата.
Русия обвини за намаляването на доставките по „Северен поток 1” проблеми с турбините, които според нея се били изострени от западните санкции.
Държавният монополист „Газпром” обаче не компенсира намалението през алтернативните маршрути.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков дори отрече „Газпром” да ограничава доставките, за да принуди ЕС да отмени мерките срещу Русия и каза, че самите санкции спирали газовите потоци, защото пречели на „техническата поддръжка”. Нещо, което Германия категорично отхвърли.
Междувременно петролът поскъпва с повече от 2% заради неочаквано голям спад на петролните запаси в САЩ. Те са намалели с 4,52 милиона барела през миналата седмица до 422,09 милиона барела, по данни на Администрацията за енергийна информация. Цената на фючърсните контракти за доставка през септември на еталонния в Европа петрол сорт Брент се покачва с 2,3%, до 106,81 долара за барел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!