И мето на британския престолонаследник принц Чарлз също фигурира в скандалните "Парадайс пейпърс", съобщава БТА, цитирайки вестник „Гардиън".
Изтичането на "Парадайс пейпърс", или още "Райските досиета" - масив от 13,4 милиона документа, за които се твърди, че показват "как богатите стават още по-богати чрез офшорни маневри", бързо разгорещи както политици, така и защитниците на различни каузи. Международният консорциум от разследващи журналисти огласи първите анализи на документите в неделя. Европа ще прави черен списък на райските убежища.
Според изданието частното имение на принца е получило милиони лири печалби от офшорни фондове и компании, включително и от своя дял, инвестиран в офшорна фирма на близък приятел на Чарлз от студентските му години. Решението на членовете на борда на имението да купи дялове в приятелска компания било взето с явното съзнание за деликатността на операцията, поради което те се заклели да го пазят в тайна.
Друг скандален момент е, че въпросната фирма
се занимавала със залесителни проекти и търговия с въглеродни емисии от тропически гори, а принцът е известен като активен природозащитник. Така, отбелязва "Гардиън", името му косвено се използвало за подкрепа на проектите, а следователно - и за печалбите на въпросната фирма. Тя била регистрирана на Бермудските острови през 1999 г. и генерирала добри приходи. В нея инвестирали и други богати хора и публични личности.
Преди разкритията на така наречените "Парадайс пейпърс" не е било публично обявявано, че имението на принца има интереси в офшорни зони. Кралското интендантство публикува ежегодни отчети, но те не съдържат подробности за инвестициите и къде са направени те.
"Гардиън" обръща внимание също на факта, че кралското имение винаги е било освободено от данъци върху доходите си и върху печалбите от инвестиции.
Темата се коментира и от друго голямо британско издание - "Индипендънт". То отбелязва, че
Чарлз е лобирал за промяна в политиката по климатичните промени,
без да разкрива, че има личен финансов интерес от това чрез офшорните си инвестиции.
Според вестника тези действия на британския престолонаследник представляват "сериозен конфликт на интереси".
"Принцът на Уелс отдавна се изказва гръмко по въпросите за климатичните промени. Според Би Би Си той инициира мощно популяризирана кампания за промени в две много важни споразумения, отнасящи се до околната среда, само две седмици, след като бермудската компания изпратила в офиса му документи за лобиране", пише електронният всекидневник.
Документите уличават компанията "Apple" и шампиона от "Формула 1" Люис
Хамилтън в избягване на данъци.В документите вече изплуваха името на кралица Елизабет Втора, връзки на министър на Тръмп с Русия, както и финансови схеми с участието на поп звездите Мадона и Боно. От събраните данни стана ясно, че около 10 милиона от личните средства на кралица Елизабет Втора са били инвестирани в две офшорни сметки. Каква е схемата? Кралицата има компания, която управлява нейните недвижими имоти. Говорим за сума от 512 млн. паунда. През 2004 и 2005 г. част от тези милиони отиват в две офшорни сметки.
Anti-monarchists want a full investigation of Queen Elizabeth's finances after Paradise Papers revelations https://t.co/2hAB0IzlHN pic.twitter.com/aoa0V1CJhI
— Newsweek (@Newsweek) 7 ноември 2017 г.
Американският сенатор Бърни Сандърс заяви, че изтеклите данни показват как
"международната олигархия" избягва да плаща "справедливия си дял от данъци".
Джереми Корбин, лидерът на опозицията във Великобритания, посочи, че обществото е било ощетено от "свръхбогатия елит, който презира данъчната система и останалите от нас".
За данъчните експерти обаче заключенията далеч не са толкова ясни. Според тях структурите, разкрити досега чрез новия архив, се различават значително от изобличените при предишното изтичане на документи - скандала "Панама пейпърс" от миналата година.
"Те са доста различни от "Панама пейпърс", отбелязва Паскал Сен-Аман, високопоставен служител по данъчните въпроси на Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), чиято централа е в Париж. По думите му въпросните схеми в повечето случаи, ако не и изцяло, са законни.
"Някои не са дори спорни от законосъобразна гледна точка", допълва той.
След "Панама пейпърс" над 70 правителства започнаха разследвания,
сред чиито резултати бе например свалянето от власт на пакистанския премиер Наваз Шариф.
Изтичането на информацията принуди Панама, която отказваше да се включи в международните усилия за прозрачност, да отстъпи пред глобалния натиск.
Британските данъчни власти заявиха в понеделник, че "Панама пейпърс" са довели до 66 криминални разследвания и хазната ще може да си възстанови данъци за 100 милиона британски лири.
Новото изтичане ще разпали с подновена сила дебата дали секторът на международните финансови услуги играе положителна или отрицателна роля в глобалната икономика. Според някои почти е сигурно, че офшорните центрове са вредни.
Миналата година над 300 икономисти, включително носителят на Нобелова награда Ангъс Дийтън,
подписаха писмо до световните лидери, в което заявиха, че "съществуването на данъчни убежища не допринася за цялостното световно богатство или за благоденствие и те нямат полезна икономическа цел".
Има обаче и силни гласове в защита на офшорните финанси, които често са описвани като жизненоважна брънка в свят с все по-нарастваща трансгранична търговия и увеличаващи се инвестиции.
"Данъчният неутралитет" на убежищата гарантира, че лица от различни юрисдикции, които правят колективни инвестиции, могат да избегнат двойно данъчно облагане.
"По принцип офшорните центрове допринасят за трансграничната икономика като помагат на отделните личности и организациите да сключват сделки през границите", твърди Марк Прагнъл от консултантската компания Capital Economics.
Тръстовете често се използват за защита на малолетни или на правото на конфиденциалност на високопоставени лица.
"Няма нищо незаконно в това да имате банкова сметка на Бермудите. Проблем е само, ако не я обявите в данъчната си декларация", отбелязва Мартин Съливан, главен икономист на издателството с нестопанска цел Tax Analysts.
Има вероятност да бъде подновен и натискът върху британските отвъдморски територии и владенията на Короната да въведат централни, обществено достъпни регистри за собствеността върху компаниите.
Това предложение, което дълго време бе цел на бившия премиер Дейвид Камерън, бе изоставено от предишното правителство, но Лейбиристката партия даде сигнал, че ще продължи да работи за приемането му.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!